Kapat

Yerli Sandığımız Ancak Yabancı Olan 20 Marka

Türkçe bir isimle karşılaştığımızda yerli marka sanılan yabancı markalar bulunmakta. Hatta Türkçe anlam içermeyen markalı isimleri yabancı bir marka olduğunu düşünebiliyoruz. Sonuç olarak doğru bir düşünce gibi gözükse de  aslı olarak bazı markalar istisnalara uğrayabiliyor. Satış konusunda o ülkede kar etmek isteyerek o ülkede kullanılan dil üzerinden gidilerek isim kullanılabiliyor. Ya da yerli marka sandığımız kuruluş zamanla yabancı bir şirket tarafından satın alınabiliyor ve sonucunda bizim bu markayı yerli sanmamıza neden olabiliyor. Sizler için bu markaları listeledik.

#1 İçim

1996 yılı Ağustos ayında Akyazı Köy-Tür fabrikasının satın alınması ile kurulan Ak Gıda San. ve Tic. A.Ş., daha sonrasında tesisinin daha büyük bir yere taşısa da teknik olarak üretime 1996 yılında başladı. Ancak bu yılın başlarında alınan karar sonucunda  Ak Gıda, Fransız gıda devi Groupe Lactalis şirketine satıldı.

#2 Cola Turka

Ülker tarafından çıkarılan Cola Turka daha sonra Japon DYDO firmasına satıldı.

#3 Erikli Su

Erikli su ilk olarak Nihat Aslanoba tarafından 1960 yılından kurulmuştur. Şirketin çoğunluğu Nestlé’ye satılmıştır.

#4 Yemek Sepeti

Yemek Sepeti 2001 yılında Nevzat Aydın tarafından kuruldu. Mayıs 2015’te Alman Delivery Hero şirketine satıldı.

#5 Yörsan

1984 yılında yerli olarak kurulup 2014 yılında yabancılara satılan firmalardan biri de Yörsan. Yeni sahibi Abraaj Group bir Dubai şirketidir.

#6 Falım Sakız

Kent şekerleme bünyesinde olan Falım sakız İngiliz Cadburry firmasına satıldı.

#7 Bizim Mutfak

Bizim Mutfak 2016 yılında 220 milyon liradan Japon şirkete satıldı.

#8 Kent Şekerleme

1927 yılında temelleri atılan Kent Gıda, 1956 yılında İstanbul’a taşınarak üretim yapmaya başladı. 1960 yılında şeker üretiminin yanı sıra sakız üretimine de başladı. 2002 yılında Cadbury, Kent Gıda hisselerinin çoğunluğunu satın aldı. 2010 yılında küresel bir operasyonla Cadbury, Kraft Foods tarafından satın alındı ve Kent Gıda, Kraft Foods bünyesine girdi. 2012 yılında Kraft Foods temel gıda ürünleri işini ayırarak Mondelēz International adı altında dünya çapında ilk küresel atıştırmalık ürünler şirketini kurdu.

#9 Çamlıca Gazoz

Ekrem ve Nazif Erkli kardeşler tarafından 1946 yılında ilk üretimi gerçekleştirilen gazoz markası, 2002 tarihinde Ülker tarafından satın alınır. Ülker daha sonrasında Cola Turka ile aynı kaderi paylaşarak Çamlıca Gazoz‘u Japon firması DyDo DRINCO’ya satma kararı aldı.

#10 Hacı Şakir

Hacı Şakir, Hacı Ali Bey’in oğludur. Hacı Ali bey, 19. yüzyılın ortalarında Kırım’da sabun ve mum üreten Kazan Tatarı bir müteşebbistir.  Hacı Şakir  1987’de Maya Grubuna ve daha sonra Colgate’e satılmıştır. Amerika merkezli Colgate firmasınun sahibinin yahudi kökenli bir iş adamı olduğu söylenmektedir.

#11 Petrol Ofisi

2016 yılında Türkiye’de bin 709 istasyonu bulunan Petrol Ofisi 2017 yılında 1 milyar 368 milyon euroya Hollanda merkezli Vitol Grubu’na satıldı.

#12 İpek Şampuan

Canan Kozmetik tarafından kurulan marka 2007 yılından beri Fransız L’Oréal firmasına aittir.

#13 Ace

ACE Amerika merkezli Procter & Gamble firmasına ait.

#14 Banvit

1968’den Bandırma’da kuruldu. Ocak 2017’de Brezilyalı BRF GmbH firmasına satıldı.

#15 Canbebe

1990 yılında bebek bezi sektörüne atılarak sektörün ilk üreticilerinden oldu. Daha sonrasında ürün yelpazesini bebek kozmetik ürünleri, ıslak temizlik havlusu gibi ürünlerle genişletti. 2000 yılında Avrupa‘nın hijyenik ürünler devi Belçika merkezli Ontex‘in bünyesine girdi.

#16 Atasun Optik

İsminden yola çıkılarak ne kadar bir Türk markası gibi gözükse de Türkiye‘ye özel açılmış bir zincir markasıdır. 2007 yılında ana şirket olan GrandVision tarafından Türkiye‘de faaliyete girerek “Atasun Optik” adını almıştır. Hatta Almanya‘da “Apollo-Optik“, Amerika‘da “Pearle Vision“, Fransa‘da ise “Grand Optical” ismiyle faaliyet göstermektedir.

#17 Golf Dondurma

Ortaklık yapısını: %55 Ice Cream Investment BV, %15.38’ini Yıldız Holding A.Ş., %10.88’inin gerçek kişiler oluşturuyor. 2015 yılında Hollanda’lılara satıldı.

#18 Seba Med

Almanya markası.

#19 Damla Su

Damla Su isminden dolayı yerli sanılan bu marka ise Cocacola firmasına aittir.

#20 Yedigün

Pepsi Co.‘ya ait olan marka, Türkiye içerisinde prestij sağlayarak daha sağlıklı satışlar gerçekleştirmek adına Türkçe ismiyle satışa sunulmakta. Bazı küresel markaların, bazı ülkelerde uygulamış olduğu bir tür satış sağlama tekniği.