Kapat

Yemek Yedikten Sonra Yapmamanız Gereken 7 Şey

Yemek yemek hareket etmek, düşünebilmek, konuşabilmek ve aklınıza gelecek her türlü yaşamsal faaliyet için gerekli olan enerjiyi sağlayabilmek için yaptığımız beslenme faaliyetidir. Yemek yemek her insan için gereklidir. Vücudumuz için gerekli olan enerjiyi oluşturmak için yemek yeriz. Bu genel olarak sağlıklı olmak için yaptığımız bir şeydir. Peki yemek yedikten sonra yapılmaması gereken şeyler olduğunu biliyor muydunuz?

#1 Sigara normal şartlarda bile zararlı olduğu halde yemek yedikten hemen sonra 1 tane içildiğinde 10 kat daha zararlı bir hal alıyor.

#2 Yemeklerden sonra meyve yemek, midenin hava ile dolmasına yol açar, bu da mide ağrıları ve gaz sancılarına neden olur. Tercihen 1-2 saat bekleyip yemeniz daha iyi olacaktır.

#3 Yemeklerde alınan proteinin çabuk sindirilmesi için, yemekten hemen sonra çay içmemeliyiz

#4 Yemekten sonra yürümek, yemeklerden aldığımız yağlar, karbonhidratlar, proteinler gibi vitamin ve minerallerin vücudumuz tarafından özümsenmesini engeller. Yani vücudumuz için gerekli olan vitamin ve minerallerden yoksun kalırız.

#5 Sindirim sisteminin doğru çalışmasını istiyorsak, yemekten sonra banyo yapmamaya çalışmalıyız. Banyo yapmak, kan akışını ellere ve ayaklara doğru yöneltir. Bu da midenin etrafındaki kan akışını azaltır ve sindirim sistemini zayıflatır.

#6 Eğer yemekten sonra uykunuz geliyorsa, mümkünse uyumamaya çalışın. Çünkü uyumak sindirim sistemini yavaşlatır ve bu da mide ve bağırsaklarda gastrit gibi sağlık problemlerine yol açabilir.

#7 Sağlıklı bir insanın günlük olarak 8 bardak su içmesi gerekir. Su içmek sağlığımız için çok faydalıdır. Ancak yemek arasında ve yemekten sonra çok su tüketmek, sindirim için gerekli olan asit ve safra düzeylerinin gerekli olan miktarda üretilmesini engelleyerek sindirim sistemini etkileyebilir. Ayrıca hassas kişilerde soğuk su içmek mide kramplarına neden olabilir. Bunları önlemek için yemekten bir saat sonra su içmeye başlamalıyız.