Kapat

Ünlü İsimlerin Ölmeden Önceki Son Sözleri

Ölümünüzün yaklaşmasıyla birlikte sizler ne söylemek isterdiniz; hiç düşündünüz mü? Ölüm anında insan ne düşünür ve ne gibi istekleri olabilir? Bunları bilemeyiz, o andaki yaşanılan ruh hali insanların hayata farklı açıdan bakmasını sağlayabilir. Ancak aşağıda ünlülerin ölmeden önce söyledikleri bu sözler onların adeta yaşadıkları hayatın kısa ve temel dipnotunu oluşturuyor. Yani insan ölürken de kendi düşüncesiyle ölebiliyor.

#1 Cemal Süreyya (Yazar) “Ölüyorum tanrım. Bu da oldu işte. Her ölüm erken ölümdür. Biliyorum tanrım. Ama, ayrıca, aldığın şu hayat. Fena değildir… Üstü kalsın…”

#2 Necip Fazıl Kısakürek (Şair, yazar) ”Demek böyle ölünürmüş”

#3 Marilyn Monroe (Yahudi asıllı aktrist) “Hoşçakal de Pat, hoşçakal de Jack ve kendine hoşçakal de, çünkü hoş bir adamsın.”

#4 Elvis Presley (Şarkıcı, müzisyen, aktör) “Tamam, yapmayacağım.”

#5 Oscar Wilde (Ünlü İrlandalı oyun yazarı, romancı) “Ya duvar kâğıdı gidiyor ya da ben…”(Ufak bir not: Oscar Wilde öldüğünde cenazesine yedi kişi katılmıştı.)

#6 Bob Marley (Reggae Sanatçısı) “Para yaşamımı satın alamadı.”(Oğlu Ziggy’e)

#7 Giyotin sehpasına doğru ilerlerken yanlışlıkla celladının ayağına basan Kraliçe Marie Antoinette. “Afedersiniz efendim. İsteyerek olmadı.” J. M.

#8 Barrie – Peter Pan’ın yazarı. ”Uyuyamıyorum.”

#9 Humphrey Bogart. “Asla Scotch’tan Martini’ye geçmemem gerekirdi.”

#10 Joan Crawford, kendisi için yüksek sesle dua etmeye başlayan kahyasına söyledi. “Lanet olsun… Sakın Tanrı’dan bana yardım etmesini istemeye kalkma”

#11 John F. Kennedy’nin, valinin karısı olan Nellie Connally’nin “Sayın Başkan, Dallas’taki insanların sizi sıcak bir şekilde karşılamadıklarını söyleyemezsiniz” sözüne verdiği cevap. “Hayır, kesinlikle söylemem”

#12 Dominique Bouhours – ünlü Fransız dilbilgisi uzmanı. “Ölmek üzereyim veya ölmekteyim: bu ifadelerin ikisi de doğrudur.”

#13 Roma imparatoru Caligula, kendi askerleri tarafından öldürüldüğü sırada…”Yaşıyorum!”

#14 Aleister Crowley – ünlü okültist (gizli güçlere inanan kimse). “Aklım karıştı. Şeytan git buradan.”

#15 General William Erskine, 1813’te Portekiz’in Lizbon şehrinde bir pencereden atladıktan sonra söyledi. “Şimdi bunu niye yaptım ki?”

#16 Elektrikli sandalyede idama mahkum olan James French isimli bir katil söylediği. “Hey arkadaşlar! Yarınki gazetenin manşeti için şu başlığa ne dersiniz: ‘-Kızarmış Fransız?” French bu sözleri, idamına tanıklık eden basın mensuplarına atfen söyledi.

#17 Doktoru tarafından Bognor Regis’te deniz kıyısında bulunan sarayında dinlenmesi önerilen Kral V. George… “Allah’ın cezası Bognor”

#18 Joseph Henry Green, kendi nabzını ölçerken… “Durdu.”

#19 Aldous Huxley tarafından karısına söylendi. Huxley, ölmeden önce karısından kendisine iki defa LSD enjekte etmesini istedi. “LSD, 100 mikrogram I.M”

#20 Roma İmparatoru tarafından onaylanan resmî Hıristiyanlık anlayışını tersine çevirme girişiminde bulunan İmparator Julian tarafından söylendi. “Sen kazandın, ey Hıristiyan!”

#21 Mao Zedong (Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucu ve önderlerinden). “Kendimi kötü hissediyorum. Doktor çağırın.”

#22 Nostradamus. “Yarından itibaren artık burada olmayacağım”

#23 Seri katil Carl Panzram, asılarak idam edilmeden hemen önce. “Acele et sersem herif, sen böyle oyalanırken ben 10 adam öldürürdüm!”

#24 Saki’nin (H. H. Munro), 1. Dünya Savaşı sırasında yanında sigara içen siperdeki subay arkadaşına, duman yüzünden yerlerinin tespit edileceği endişesiyle yaptığı uyarı. “Söndür şu lanet olası sigarayı!” Bundan hemen sonra Saki, sesini duyan bir Alman askeri tarafından vuruldu.

#25 Başkan Lincoln’un suikastını planlayanlar arasında bulunduğu gerekçesiyle asılan Mary Surratt son sözünü idam sehpasına doğru giderken söyledi. “Lütfen dikkat edin, düşmeyeyim.”

#26 Şeytanı lanetlemesini isteyen papaza Voltaire’in verdiği cevap. “Papaz efendi, bence şu an düşman kazanmak için iyi bir zaman değil.”

#27 Karl Marx. “Hadi oradan. Son sözler yeterince doğru söz söylememiş aptallar içindir”

#28 Canlı gömülmekten korkan ünlü besteci Chopin…“Beni kesip, içimi açmalarını sağlayacağına yemin et. Böylece canlı canlı gömülmekten kurtulurum”

#29 Sir Winston Churchill… “Her şeyden öyle sıkıldım ki…”

#30 Asılmadan önce son bir içki içmek isteyen katil Neville Heath, “Tüh, bunu duble yapsaydınız keşke…”

#31 George Bernard Shaw… “Bu da benim için yeni bir deneyim olacak”

#32 Richard Wagner. “Bu cehennemin aşağılık yaratıklarına çok düşkünüm ve onların hasretini çekiyorum”

#33 Ünlü edebiyatçı Nikolai Gogol. “Bir merdiven çabuk bir merdiven getirin”

#34 Goethe. “Biraz daha ışık.”

#35 Muhammed İkbal. “Haşa ben ölümden korkmuyorum. Çünkü ben Müslümanım. Her Müslümana yakışan da ölümü tebessümle karşılamaktır. Hakikaten ölüm ebediyet alemine açılan ilk perdedir”

#36 Filozof Kant. “İşte bu iyi”

#37 İngiliz şair Lord Byron. “Her şey bitti, artık çok geç”

#38 Namık Kemal. “Biraz dinleneyim”

#39 Oscar Wilde. “Ya duvar kağıdı gidiyor, ya da ben”

#40 Peyami Safa. “İşte bu fena”

#41 Charlie Chaplin. ”Tanrı ruhunu affetsin” diyen papaza karşılık olarak, “Neden olmasın? Ne de olsa kendi malı”