Kapat

Tövbe Estağfurullah Dedirtecek Bilim İnsanları Tarafından Yeniden Yaratılmış 7 Hayvan

Bugün sizlere genetiği belli sebeplerle değiştirilmiş 7 hayvandan bahsedeceğiz. Bilim dünyasında büyük çığır açmış bu hayvanlar eminiz sizleri de çok şaşırtacak.

#1. Dev İnek

Bu gördüğünüz dev inek ise Belçika’da bir çiftlikte yaşamaktadır. Devasa kaslara sahip ineği görenler özellikle de hayvanseverler ineğin sahibine bir sürü eleştride bulunmuşlardır. Çünkü birçok kişi ineğin steroid denilen kimyasal ve ölümcül madde sayesinde bu hale geldiğini düşünmektedir. Fakat ineğin sahibi tarafından yapılan açıklamada ineğin genetik bir mutasyonla doğmuş ve yüzden de bu devasa kaslara sahip olduğunu belirtmiştir. İneğin cüssesini göre et fabrikaları ise hemen ineği inceleyerek böylesine devasa ineklerden sahip olmak istemişlerdir.

#2. İnsan Domuz

Amerika’da ise domuz vücudunda insan organları üretilmeye başlanmıştır. Domuz embriyolarına enjekte edilen kök hücreler ile chimera olarak bilinen insan-domuz melezi embriyoları geliştirilme çalışmaları dünyada tıp alanında büyük bir çığır açmıştır. Geliştirilen domuz embriyoları, normal domuzlara benzer yapıda ve biçimde ancak organlarından biri insan hücrelerinden oluşmaktadır. Dünya genelinde karşılanamayan organ nakli ihtiyacı için bir alternatif olacağı düşünülen bu insan domuzlar birçok kişiye umut olmuştur.

#3. İnsan Kulaklı Fare

1997 yılında ise bilim insanları insan kaburgalarından alınan kıkırdak örneklerini kullanarak sırtında kulak oluşan fare geliştirmeye başlamışlardır. İnsan DNA’sına  çok benzemesinden dolayı farelerin kullanıldığı bu deney bir şekilde organlarını kaybeden insanların yeniden organlarının üretilebilmesi amacıyla yapılmıştır. İki ay içerisinde 5 cm büyüklüğe ulaşabilen kulaklar deneyde başarılı olunmasını sağlamış fakat birçok insan deneyde farelerin acı çektiği düşüncesiyle bilim insanlarını eleştirmişlerdir. Ancak bilim insanları yaptıkları açıklamada farelerin tamamen doğal davrandığını ve verilere göre acı çekmediğini vurgulamışlardır.

#4. Mutant Köpek

Sırada ise sıra dışı olduğu kadar dehşet verici bir bilim çalışması yer almaktadır. Çin’li bilim insanlarına normal köpekler yeterince güçlü gelmemiş olacak ki sıradan köpeklerden iki kat daha büyük ve güçlü bir mutant köpek geliştirilmiştir. Genetiği değiştirilmiş bir köpekten klonlanan Long Long adındaki bu köpek diğer köpeklerden daha güçlü ve daha akıllı olduğu iddia edilmektedir.

#5. Sivri Sinek

Bu sivri sinekler ise hızlı ve çabuk ölmeleri üzerine geliştirilmişlerdir. Her yıl yaklaşık 50 milyon kişiyi hasta eden Deng Humması dişi sinekler ile bulaşmaktatır. Bilim insanları da sineklerin genetik yapısını değiştirerek soylarını kurutmayı amaçlamaktadırlar. Henüz bu genetiği değiştirilmiş sivri sineklerden sonuç alınmamış olsa da çalışmalar son sürat sürmektedir.

#6. Transparan Kurbağa

İlk bakışta transparan bir kurbağaya bilim insanlarının neden ihtiyaç duyduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Fakat transparan kurbağayı geliştirerek bilim insanları kurbağanın organlarının bebeklikten yetişkinliğe kadar nasıl büyüdüğünü ve geliştiğini gözlemlemek istemişlerdir. Bu sayede kanser ve diğer ölümcül hastalıklarda kurbağa parçalanmadan dışarıdan gözlemlenmektedir.

#7. Tüysüz Tavuk