Kapat

Tarihteki Sıradışı İlkler

Tarihten sıradışı ilkleri keşfetmeye hazır mısınız? Bu ilkler bildiklerinizden biraz farklı…

#1 İlk karikatür – Tarihte karikatürün doğmasını ilk “Daumier” sağladı.

#2 Dünyadaki ilk trafik lambası – Kırmızı ve yeşil ışıklı olmak üzere 1868 yılında, Londra’da kullanıldı. Henüz motorlu araçların icat edilmediği o zamanlarda, at arabalarının yoğun olduğu caddelerde, gaz lambaları ile trafik düzenlemesi yapılmaya çalışılıyordu.

#3 Siviller için ilk cep telefonu – Dünyadaki siviller için ilk cep telefonu olan Motorola DynaTAC 8000X 1983 yılında 3.900 dolara satışa sunulmuştu. ÖZELLİKLERİ: Boyut: 28x8x6 cm Ağırlık: 850gr Ekran: Yok Devre sayısı: 30 Konuşma süresi: 35 dakika Şarj süresi: 10 SAAT Fonksiyonları: Konuşma, dinleme, tuşlu arama.

#4 Anadolu’ya ilk pop müzik turnesi – Anadolu’ya konser turnesi yapan ilk pop sanatçı Erol Büyükburç’tu.

#5 Prime Time’a giren ilk çizgi film – Taş Devri çizgi filmi Dünya kanallarında prime time denilen en çok izlenen saatler arasına giren ilk çizgi film oldu.

#6 İlk uçan insan – Kendisinin geliştirmiş olduğu kanatlarla uçmayı başaran ilk insan Hezarfen Ahmet Çelebi’ydi.

#7 Tarihte çekilen ilk fotoğraf – İlk fotoğraf 1826 yılında J. Nicephore Niepce tarafından çekilmişti.

#8 Tarihin ilk güzellik yarışması – Homeros’un İlyada destanına göre dünyada ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yer Kaz Dağları- Ayazma. Bu yarışmanın birincisi ise mitolojiden tanımış olduğumuz tanrıça Afrodit.

#9 İlk bireysel zeka testi – İlk bireysel zeka testi 1905 yılında Fransız Binet ile Simon tarafından uygulandı.

#10 Tarihteki ilk özçekim – 1839’da bu fotoğrafı çeken Robert Cornelius’un tarihte bilinen ilk özçekimi olduğu düşünülüyor.

#11 İlk dondurulmuş gıdalar – Ayrı ayrı paketlenmiş ürünler halinde Clarence Birdseye tarafından geliştirildi ve 6 Mart 1930’da, ABD’nin Massachussets eyaletinin Springfield kentinde 10 ayrı mağazada satışa sunuldu.

#12 İlk havayolu – Tarifeli seferlerle yolcu taşıyan ilk havayolu bağlantısı, St. Petersburg ile Tampa arasında, “St. Petersburg-Tampa Airboat Line” adı altında 1 Ocak 1914’te kuruldu. Yolcular, 20 mil genişliğindeki Tampa Körfezi üzerinde teker teker taşınıyorlardı.

#13 Parmak izinden ilk yararlanma – Bu sistem, İskoçyalı fizikçi Henry Faulds tarafından, Tokyo’daki Tsukiji Hastanesi’nde çalıştığı sırada geliştirildi. Faulds’un “Nature” dergisine yazdığı şu mektup, 2 Ekim 1880’de yayınlandı: “Eğer bir balçığa, cama, kâğıda ya da herhangi bir şeyin üzerine parmak izleri alınırsa, bu,suçluların bulunmasında büyük ölçüde yardımcı olur. Ben, bu konuda iki deney yaptım ve çok başarılı sonuçlar aldım. Deneylerden birinde, şişenin üzerinde kalan yağlı parmak izleri, yasak bir ilacı kimin içtiğini ele verdi. İkinci olayda da beyaz badanalı bir duvara tırmanmaya çalışan bir adamın bıraktığı parmak izleri, kendisinin bulunmasını çok kolaylaştırdı.”

#14 İlk su altı restaurantı – Tarihin ilk su altı restaurantı Maldivler’dedir.

#15 Everest Tepesi’ne ilk tırmanan kişiler – 1953 yılında Everest Tepesi’ne ilk tırmanan kişiler; Edmund Hillary ve Tenzing Norgey olmuştur.

#16 Penisilin’i ilk geliştiren kişi – Tarihte ilk olarak Pennisilin’i Alexander Fleming 1928 yılında geliştirmiştir. Penisilini geliştirmeden önce Fleming, “lizozim” adı verilen mikrop öldüren bir maddeye ulaşmıştır. Bu sayede bakterileri öldürebilen bir maddenin varlığı fikri ilk kez doğmuştur. Fleming, penisilini bulduğu zaman onun, etrafındaki bakterileri öldürdüğünü tesadüf eseri görmüş ve bunu tıpta kullanabileceğini düşünmüştür.

#17 İlk Sörfçü – Bilinen ilk sörfçü hawaii, 1890

#18 İlk iPhone – Apple firmasının prototipi, ilk Iphone 1983

#19 Olimpiyatlarda altın madalya kazanan ilk siyahi kadın sporcu – 1948 Londra Olimpiyatlar’ında altın madalya kazanan Coachman Davis

#20 İlk Gözlük – Gözlük ilk kez 1280 yılında İtalya’da yapılmıştır. İlk gözlükçü dükkanı ise 1783’de Philadelphia’da açılmıştır.

#21 İlk Blue Jean – Tarihte Blue Jean, ilk olarak Levi Strauss tarafından 1873 yılında tasarlanmıştır. Madencilerin ve petrol işçilerinin giymesi için tasarlanan bu pantolon o kadar ilgi görmüştür ki bugün bir blue-jean pantolonu olmayan insan bulmak zordur.

#22 İlk elektronik bilgisayar – ENIAC – ilk elektronik bilgisayar.

#23 İlk Manüel Çamaşır Makinesi – Dünyanın ilk manüel çamaşır makinesi 1908’de Alva John Fisher tarafından icat edilmiştir.

#24 İlk Kadın Sporcular – 1900 tarihinde yapılan Paris Olimpiyat oyunlarında ilk kez kadın sporcuların yarışmasına izin verilmiştir. Resimde kadın sporcuların zamanında nasıl dışlandığını görüyorsunuz.

#25 İlk Google ekibi – İlk Google ekibi, 1999

#26 İlk Ansiklopedi – Dünyadaki ilk ansiklopedi, 1559 yılında Basle’de Encyclopaedia Seu Orbis Disciplinarum (Bir daire içinde öğrenmek) adıyla yayınlanan kitaptır. Yazarı ise Paul Scalich’dir.

#27 İlk yüksek hız fotoğrafı – Profesör Harold Edgerton, elmayı delip geçen kurşunu fotoğraflamayı başardı. 1940

#28 Antartika’yı yürüyerek geçen ilk kişi – Tarihte Antartika’yı yürüyerek geçen ilk kişi İngiliz Ranulph Fiennes’tir, 1993