Kapat

Tarih Sayfalarında KIBRIS

Kıbrıs (Yunanca: Κύπρος, Kipros), Güneybatı Asya’da bulunan ve Akdeniz’deki Sicilya ve Sardinya’dan sonra üçüncü büyük adasıdır. Kıbrıs Cumhuriyeti, Birleşik Krallık’a bağlı üs bölgeleri dışında de jure olarak adanın tamamını yönetir. 1974’ten beri de facto olarak ikiye bölünmüş olan adanın kuzeyinde yer alan %36’lık bölgesinde günümüzde yalnızca Türkiye tarafından tanınan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bulunur.

National Geographic Dergisi’nin 1928 yılında Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği çekimlere ait fotoğraflar 89 yıl sonra  internette
National Geographic, 1928 yılında “Bakir Kıbrıs” adı altında çekilen fotoğraflarla adanın tümünü görüntüledi.
Yıllar sonra team CITY isimli internet sitesinin yaptığı çağrı üzerine, dergi çekimlerine ait 57 renkli ve siyah beyaz fotoğrafa ulaşıldı.
Hollandalı sanatçı ve fotoğrafçı Jan Willemsen, dedesi  Willem Jan Willemsen’in National Geographic Dergisi için gerçekleştirdiği fotoğraf çekimlerini sırasında yakaladığı Kıbrıs görüntülerini team CITY isimli site ile paylaştı. Willemsen’in bu fotoğrafı altında şu not düşülmüş, Larnaka’da “Musluman tarlasında hasat zamanı”
Lefkara; Dantel ve tığ işi yapan kadınlar fotoğrafına şu not düşülmüş… “Kıbrıs’ın dantel ve tığ işi  ipekten daha meşhur”
Bir zamanlar Girne kalesi ve limanı.
Bellapais Manastırı
Mağusa Kalesi’nin surlarında golf sahası.
Yine Mağusa’dan bir görüntü, testilerin üzerinde bir çocuk…  Fotoğrafın ismi ise “Yakala” 
“Mağusa pazarı önünde, manav ve kasap müşteri bekliyor”
1928 yılı ve portakal ihracatı… Hamallar portakal yüklü sepetleri gemiye taşıyor.
“Kıbrıs’ın en güzel limanı her zaman böyle sakin değildi. Liman, Lüzinyanlı tüccarlar, seyyahlar, akademisyenler ve askerin akın ettiği bir yerdi”
16. Yüzyıla ait Bizans şapeli, Larnaka ve Limasol arasında bir köyde…
Derede çamaşır yıkayan kadınlar.
Rivayete göre, kulenin bulunduğu araziyi bir kral, kraliçesine hediye etmiş ve “görebildiğin yere kadarını sana veriyorum” demiş…Bunu üzerine kraliçe bu kuleyi inşaa etmiş ve üzerine çıkınca Ağrotur’a kadar gördüğü için bütün bölgenin sahibi olmuş.
Baf’tan bir görüntü
İngiltere, Fransa ve Mısır’a ihraç edilen harnupları tartıp, paketledikten sonra taşıyan işçiler.
Bu fotoğrafta ise bir fırıncı ürünlerini köyde satarken görüntülenmiş.
Yol yapımında kullanılacak taşları kıran kadınlar.
12 yaşındaki Helen, Karpaz’da görüntülenmiş. Fotoğrafçı, “seni yarın da çekebilir miyim” sorusuna karşılık ise, “yarın gidip taş kıracağım” yanıtını almış.
Othello Kalesi
Mağusa – Karpaz yolundan bir görüntü.
Buffavento Kalesi’nden çekilmiş bir kare.