Kapat

Tanınmış Sanatçıların Birbirinden Garip Alışkanlıkları

Hepimizin yakından takip ettiği, hatta belki de verdikleri eserlerle hayatımıza dokunmuş olan ünlü ve önemli sanatçılar vardır. Peki bu kişilerin hiç birbirinden garip alışkanlıkları olduğunu düşünmüş müydünüz?

#1 Stanley Kubrick

2001: A Space Odyssey, The Shining, Clockwork Orange gibi birbirinden muhteşem filmlerin arkasındaki kişi olan Stanley Kubrick’in çoğu kişi tarafından bilinmeyen bir yumuşak tarafı vardı; hayvanlar. Stanley Kubrik görebileceğiniz en hayvansever insanlardan bir tanesiydi. Öyle ki, sadece kendi evinde 16 kedi besliyordu. Bu kadarla da kalmıyor tabii ki. Kendi kendisine kurmuş olduğu bu hayvan topluluğu, kendisine 7 tane Golden Retriever ve 4 tane de eşek aldığında daha da genişlemiş oldu.

#2 Leonardo Da Vinci

Birçok garip alışkanlığı olduğu bilinen Leonardo Da Vinci, sadece bir ressam değil; aynı zamanda bir mühendis, yazar, hayvansever, heykeltraş, mucit ve en önemlisi de insan anatomisi konusunda bir öncüydü. En garip alışkanlığı ise uyku planlamasıydı. Da Vinci uyumayı pek sevmiyordu. Kendince verimli bulduğu araştırmalarından sonar polifazik uyku döngüsünü izlemeye başladı. Yani, toplam uykusu her 24 saatte bir yaptığı kısa kestirmelerden oluşuyordu.

#3 Wolfgang Amadeus Mozart

Mozart, klasik müziğin hem sesi, hem de yüzüydü. Dramatik Lacrimosa’dan, neşeli Magic Fleut’e kadar birçok bestesi yüzyıllardır tarih kitaplarının sayfalarında. Yine de, kendisi hakkında pek de fazla bilinmeyen bir gerçek var. Mozart’ın en sevdiği şey; deyim yerindeyse “bel altı şakalardı.”

#4 Salvador Dali

Sürrealizm denildiğinde herkesin aklına Salvador Dali ve bıyığının gelmesi muhtemeldir. Verdiği eserler kadar kendi özel yaşantısı da oldukça sürrealdi. Paris sokaklarında gezmekten, yazı yazmaktan daha çok sevdiği bir şey vardı; o da eşi ve ilham perisi Gala. Dali, eşi Gala’ya adeta bir tanrıça gibi davrandı. Hatta ona özel bir şato bile aldı!

#5 Lev Tolstoy

Rus Edebiyatı’nın devlerinden olan Lev Tolstoy, tarihsel açıdan oldukça önemli eserler yazmakla kalmadı; kendisi de henüz yaşarken tarihsel bir öneme sahip oldu. Toplumun en üst katmanlarından gelmesine rağmen, Tolstoy sonunda yaşadığı toplumun moralini sorgulamaya başladı ve kendi yolunu takip etmeye başladı. Vejeteryan oldu, yoğun bir rutin takip etmeye başladı ve zengin bir adamın görünüşünü kınadı. Çok yetenekli olmamasına rağmen, kendi yaptığı köylü kıyafetleri ve ayakkabılarını giymeye başladı.

#6 Edward Grieg

Norveçli besteci Edvard Grieg, “In The Hall Of The Mountain King” ya da hepimizin pastoral reklamlarda duyduğu oünlü “Morning” teması gibi parçaların ardındaki adam. Bir insan böyle bir yeteneğe sahip olduğu için şanslı olmalı. Veya, Grieg’in durumunda olduğu gibi, birinin de şanslı bir kurbağası olması gerekir. Heykel bir kurbağa. Çalışırken, yürütürken veya icra ederken ceket cebinde taşıdı. Ve sahneye çıkmadan önce, Grieg en sevdiği kurbağayı şans için ovalardı. Görünüşe göre de işe yaradı.

#7 Michelagelo

Vatikan Şehri’ndeki Sistine Şapeki muhteşem olabilir, ancak Michelangelo için aynı şeyi söylemeyebilirsiniz. Ve nedeni de oldukça basit; hijyen. Michelangelo günlerce çıkarmadan elbiseleriyle ve botlarıyla yatardı. Duştan kaçınırdı ve bu sağlığını bile tehdit etmeye başladı. Ama tüm bunları yapmasında haklı bir sebep olabilirdi;   çünkü 89 yaşına kadar yaşadı.

#8 Honoré De Balzac

Birçok önemli eseri olan Fransız yazar Honoré De Balzac’ın dünyaya böyle eserler vermek için bir iksiri vardı; kahve! Balzac’ın günde elli bardak kahve içtiği tahmin ediliyor ve bu kesinlikle bir şaka değil. Çünkü her sabah 1’de kalktığında, anında yazmaya başlayabiliyordu.

#9 Albert Camus

XX. Yüzyıl Fransız Cazibesi’nin düzenlemesi Albert Camus, sigara içmeyi cool gösteren ve Sigara adında bir kedisi olan zarif bir entelektüelden çok daha fazlasıydı. Nobel ödülü, bir filozof, bir politik eylemci, bir gazeteci, tutkulu bir futbol aşığı ve… gerçekten büyük bir hayvan hayranı olan bir yazardı. New York şehrini ziyaret ettiğinde, Central Park Hayvanat Bahçesini de ziyaret etti. Bir kez değil, iki kez değil, yirmi kez!

#10 Nietzsche ve Virginia Woolf

Bu iki figürün ortak noktaları pek görülmese de, İngiliz modernist Virginia Woolf, yıkıcı Alman filozof Friedrich Nietzsche ile birlikte, ayakta duran bir masa ile donatılabildikleri sürece kendilerini modern bir ofiste çalışırken görebilirler. Her ikisi de, bir anlam ifade etmenin tek doğru yolu olduğunu düşünerek ayağa kalkarken yazdılar.

#11 Kurt Cobain

Nirvana’nın solisti kesinlikle genç bir ruh gibi kokuyor. Ve genç ruhu da Kool-Aid gibi kokuyor. En azından bir süre, Kurt saçını kırmızıya boyarken kokuyordu. Çünkü evet, Kool-Aid ile boyuyordu. Ancak melek saçlarına zarar gelmemesi için Kurt, saç bakım prosedürlerinden kaçınmamıştır ve zaman zaman saçlarını yıkadığından emin olmuştur. Şampuanla değil. Bir sabun ile.

#12 Ludwig Van Beethoven

Ludwig van Beethoven, şu anda Avrupa Birliği’nin marşı olan şanlı “Senfoni No. 9” u çoktan sağırken yazdı, ama elbette, müzikal tarihe girdiği buzdağının sadece görünen kısmı. Oysa yıldız sonuçları astronomik disiplini gerektirir. Her sabah Beethoven elle yapacağı mükemmel bir fincan kahvesi için 60 kahve çekirdeği  sayıyordu. Ayrıca, çok fazla müzik yazdıktan sonra yaratıcı kaslarını yeniden başlatmak için kafasına soğuk su  da dökecekti. 

#13 Andy Warhol

Pop art’ın yüzü Andy Warhol’u kalabalıktan ayırt etmek kolaydır. Çünkü o gerçekten bir züppeydi ve görünüşlerine ve en önemlisi de ikonik saç modeline çok dikkat ediyordu. Yani, aslında peruklarına. Saç ve alışılmadık alışkanlıklardan bahseden Warhol, sıra dışı peruk toplama alışkanlığına sahip olarak, bu unsurların ikisini de gerçekten birbirine bağladı. Sonunda, 40 peruk koleksiyonu biriktirdi.

#14 Pablo Picasso

Her şeyden önce, pek çok kişi Pablo Picasso’nun tam adının sadece kısa bir sürümü olduğunu bilmiyor, ki bu aslında Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno Remedios Maria Cipriano. Ama gittiği her yerde durdurulamaz bir güç olduğu için ün kazandı. Sanatı sonsuza dek değiştirdi, eleştirmenlerin cesaretini kırmadı ve gizli Nazi polisi olan Gestapo ile yüzleşirken bile korkmadı. Yine de, günlük hayatında da taşınmazdı, çünkü her nereye giderse gitsin, bir tabanca taşıdı. Böylece pek çoğu bu ateşli İspanyol efsanesini karıştırmaya cesaret edemezdi.

#15 Frida Kahlo

Eksantrik Meksikalı sanatçı Frida Kahlo, yaşamı boyunca çok kötü bir sağlık sorunu yaşadı, ancak yaşadığı gibi, normal bir ölümlü olmadığından emindi. Onu özel yapan şey, hayvanlara olan aşkıydı. Pek çok evcil hayvanı vardı ve birçoğu ormana ya da gerçeküstü resimlerinden birine benziyordu. Köpekleri, maymunları, papağanları, tavukları ve serçeleri tuttu. Gerizdudis Caca Blanca’da Granizo adında bir geyik yavrusu ve biraz farklı adı olan bir kartal vardı. Hangi Gertrude White Sh anlamına gelir… Evet, bu hikayenin nasıl bittiğini de siz biliyorsunuz zaten…

#16 Georgia O’keeffe

“Amerikan Modernizminin Annesi” olarak bilinen Georgia O’Keeffe, özel ihtiyaçları olan bir sanatçıydı. Üretken olması ve dışarıdan gelenler tarafından rahatsız edilmeksizin istediği şeyi boyayabilmesi için stüdyosunda çalışmak zorunda kaldı. Ve bu stüdyo mobil biriydi. Ve bu stüdyo ile beraber istediği gibi dolaşabilirdi, çünkü bu bir -Ford’un arka koltuğuydu. Evet, Georgia O’Keeffe arabasında boyardı.