Kapat

Neredeyse Tüm Hayatımız Boyunca Yanlış Açtığımız ve Tükettiğimiz 9 Yiyecek

En sevdiğiniz yiyecekler çok dağınıksa veya yemek için çok karmaşık hale gelirse, sorun gerçekten yiyecek değil, siz olabilirsiniz. Bazı insanlar yemek yemek kadar basit bir şey bile yanlış yapılabiliyor. Aslında, bunun sebebi yiyecekleri yanlış bir biçimde yemeye çalışmamız. İşte, yanlış bilinen doğrular ve yemek yemenin püf noktaları…

#1. Tek ihtiyacınız bir parça kağıt -Pringles

Pringles yerken, kutuyu yarıladığınızda kalan cipsleri çıkarmakta zorlanıyorsunuz farkındayız. Aslında kutunun içine A4 boyutunda bir kağıdı kıvırarak koysanız ve kutuyu yan yatırarak kağıdı çekseniz tüm cipslere kolaylıkla ulaşabileceksiniz.

#2. Ortadan keseceksiniz -Diğer poşet patates cipsleri

Paketi ağzından açmak yerine aslında orta kısmını bir makas ya da başka bir kesici aletle kesmelisiniz. Hatta sonrasında bu açtığınız bölgeye ıslak mendillerin açılır kapanır yerini yapıştırırsanız cipslerinizi uzuuuun süre taze olarak da saklayabilirsiniz. İnanmayanlar için şurada videosu da var.

#3. İkiye ayırmalısınız -Tek kullanımlık şeker paketleri

Her mekanda, kafede bulunan şeker paketlerini bardağa boşaltırken ucundan yırtanlardansanız yanlış yapıyorsunuz. Çünkü bu tasarım tam olarak paketi ortadan ikiye ayırmak üzerine kurulu. Zira böylelikle şeker tek seferde bardağa dökülüyor ve siz de şekerin geri kalanlarını da dökmek için paketi sallama zahmetinden kurtuluyorsunuz. Hatta şunu da ekleyelim, bu şeker paketinin tasarımcısı olan Benjamin Eisenstadt’ın insanların icadını anlamadığı için intihar ettiği hakkında bir şehir efsanesi de var.

#4. Hem aç hem çevir -Konserve yiyecekler

Konservelenmiş yiyecekleri açarken konserve açacağıyla üst kısmı keserken konserveyi de kendinize doğru yönde sürekli olarak çevirmeniz gerekiyor.

#5. Diğerlerine doğru iteceksiniz -Toblerone

Toblerone parçasını koparmak için aslında dışa doğru içe doğru itmeniz gerekiyor. Yani almak istediğiniz çikolata parçasını yanındaki çikolataya doğru itip koparmalısınız

#6. Kapakçığı itmeyin, koparın -Karton kahve bardakları

Çoğu fast food restoranında içtiğiniz kahvelerin verildiği karton bardakların kapakçığını açmak istediğinizde üstünüze dökülmesinin bir sebebi var. Çünkü yanlış açıyorsunuz. Zira o kapakçığı itmek yerine tamamen koparmalı ve ondan sonra kahvenizi yudumlamalısınız.

#7. Bunca zaman dişlerinize boşuna zarar verdiniz -Antep fıstığı

Antep fıstığını açmak için dişlerinizi ya da tırnaklarınızı kullanıyor ve aslında böylelikle kendinize zarar veriyorsanız bir yerlerde yanlış yapıyorsunuz. Aslında tek yapmanız gereken önceden açılmış bir kabuğu fıstığın açık yerine sokmak ve çevirmek.

#8. Açma halkasından geçirmelisiniz -Pipet

Kutu içecekleri eğer pipetle içmeyi tercih ediyorsanız onu öyle gelişigüzel koymamalısınız. Pipeti açma halkasının içinden geçirdiğiniz takdirde asitli içecekler pipeti sürekli hareket ettirip yer değiştirmesine yol açmayacaktır.

#9. Dökülmemesi için ağız kısmı yukarıda kalmalı -Karton içecekler

Kartonun ağzı bardağa yakın şekildeyken meyve suyunu koymaya çalışırsanız her yere dökersiniz. Bunun yerine meyve suyunun ağzı yukarıda kalacak şekilde bardağa doldurmalısınız. Adamlar ona göre tasarlamış yani, doğrusu bu.