Kapat

İzmir’de Gezilecek 10 Yer

Birçok insanın gidip yerleşmek istediği çağdaş, tarihi birikimi yüksek önemli bir ticaret merkezi olan İzmir ’de gezilecek 10 yer hakkında sizlere tavsiyeler vermek istedik. Rotanızı çevirdiğinizde uğramadan geçmemeniz gereken on yeri sizler için derledik…

#1 İzmir Saat Kulesi

II.Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. Yılına özel yapılan saat kulesinin yapımını sağlayan Sadrazam Mehmed Said Paşa’dır. 1901 yılından bugüne kadar korunan ve düzenli olarak restore edilen saat kulesi görenleri kendine hayran bırakıyor.

#2 Agora Açık Hava Müzesi

Büyük İskender tarafından yeni kurulan kentin iskan sahası olan Kadifekale’nin kuzey yamacında yer almakta. Antik kentlerde agora adı çarşı, Pazar yeri gibi anlamlarda kullanılmaktadır. Tarihi açıdan önemli olan bu yer yıl içerisinde ziyarete gelenleri ağırlamakta.

#3 Tarihi Asansör

Halil Rıfat Paşa semti ile Mithat Paşa Caddesi arasındaki yükseklik farkını ortadan kaldırmak ve ulaşımı kolay kılmak için 1907 yılında Musevi İşadamı Nesim Levi tarafından yaptırılmıştır. Asansörlerden bir tanesi buharlı diğeri ise elektrikle çalışmaktaydı. Ancak yapılan restorasyonla birlikte ikisi de elektrikle çalışır hale getirildi.

#4 Şirince

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı olan Şirince kenti bir Rum kasabasıdır. Otantik taş evleri ve alışveriş amaçlı dükkanları bulunan mahalle oldukça beğenilmekte.

#5 Efes Antik Kenti

İzmir’in Selçuk ilçesi sınırlarında bulunan antik kentte kazı çalışmaları hala devam etmekte. Klasik Yunan döneminde İyonya’nın on iki şehrinden birisi olan Efes Türkiye’nin en önemli kazı alanlarından bir tanesi.

#6 İzmir Arkeoloji Müzesi

3 yıl süren eser toplama aşamasından sonra 1927 yılında İzmir’in Tepecik semtindeki Aya Vukla Kilisesinde açılan müze daha 1984 yılında Konak Bahribaba Parkı’ndaki modern binasında hizmet vermeye başlamış bulunmakta. Yaklaşık 1500 adet eserin sergilendiği müzeye ilgi yoğun.

#7 Kemeraltı Çarşısı

Antik dönemden günümüze İzmir her zaman önemli bir şehir olmuştur. Körfez yapısı ile korunaklı doğal limanı olan şehrin ticari değeri de oldukça yüksektir. Yerli ve yabanı turistlerin alışveriş için uğradıkları Kemeraltı Çarşısı’nın içerisindeki Kızlarağası Hanı’nda alışveriş yapabilir çıkmadan bir kahve içebilirsiniz.

#8 Kadifekale

İzmir’in merkezinde körfeze hakim bir noktada bulunan Kadifekale M.Ö 3. Yüzyılda Büyük İskender’in emri ile Generali Lysimachos tarafından yaptırılmıştır. Deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 190 metredir.

#9 Bostanlı Rekreasyon Alanı

Görevi başındayken vefat eden İBB Başkanı Ahmet Piriştina’nın döneminde yapılan halk odaklı bir merkez. Bostanlı İskele’ den Mavişehir’e uzanan sahil şeridinde yapılan alanda birçok sosyal ve sportif faaliyet alanları bulunmakta.

#10 Kordon Boyu

İzmir’in en canlı bölgelerinden birisi olan kordon boyu hiç gitmeyenlerin bile hafızasında. Güzelliğiyle şarkılara konu olmuş kordon yapılan çalışmalar sonucunda temizlenmiş ve sizleri bekliyor.