Kapat

İlyas Salman’ın Sarı Kızı: Anıt Mezar W116

Adalet Ağaoğlu’nun Fikrimin İnce Gülü romanından uyarlanan ve İlyas Salman’ın oynadığı Sarı Mercedes filmini bir çok otomobil ve Mercedes meraklıları çok iyi biliyordurlar.

Filme konu olan sarı W116 Mercedesin aynısını bir anıt mezar halinde
yol kenarında bulduk. Bu sarı kız Trabzon’un Uzungöl yaylası yolu üzerinde bulunuyor. Yol kenarında çok büyük bir hasarı olmayan sadece sağ kapılarında ufak çaplı diye adlandırabileceğimiz bir kaza izi ve kırık camları ile kaderine terk edilmiş durumda.

Sanki ceza verilmiş gibi yol kenarına bırakıldıktan sonra etrafı taş duvarla örülmüş bu Mercedes neden bu şekilde cezalandırılmıştı acaba?

Çevrede bu sarı kızın akibetini sorabilecek herhangi bir ev yada dükkan bulunmuyor. Yolun karşı yamacında bir köy var ama girip araştırmaya, sormaya fırsatımız olmadı.

Bozuldu ve kızgın sahibi tarafından orada bırakılarak cezalandırıldı mı? yada sahibi hayatını kaybettiği için mi orada çaresizce kalmıştı bilinmiyor.

1972 ile 1980 yılları arasında üretilen W116 1974 yılında Avrupanın en iyi otomobili ödülünü almıştır.

473.035 adet üretilen bu model İlyas Salman’ın rol aldığı filmin dışında Robert De Niro ve Jean Reno’nun başrollerinde oynadıkları Ronin filminin de kovalamaca sahnesinde de izlemiştik.

6.9 V8 motoru ile Amerika dışında üretilmiş en büyük motorlu tomobil olarak kayıtlara geçmiştir.

Kayak: https://ictenyanmali.com/ilyas-salmanin-sari-kizi-anit-mezar-mercedes-w116/