Kapat

Gelmiş Geçmiş En Kötü 10 Araba Modeli

Her zaman en iyiler akıllarda kalır fakat birde şimdiye kadar üretilmiş en kötü arabalar var. Otomobil yazarı olan Dan Neil ve Time dergisinin birlikte hazırladığı listede en kötü arabalar yer alıyor. Şimdiye kadar üretilmiş en kötü 11 araba markası ve modeli.

Studebaker Wagonaire: Üretildiği 1963-66 yılları arasında yalnızca 940 adet satan ve üretimini durdurmak zorunda kalan firmanın bu olaydan yalnızca 1 sene sonra iflas ederek kapanmasına sebep olan bir otomobilin bu listede olmasına herhalde kimse karşı çıkmayacaktır.

Ford Pinto: Bir araba üretiminde belki de ilk dikkat edilen nokta sürücü ve yolcuların güvenliği iken Ford Pinto’nun üretiminde durum bundan biraz daha farklı. Tasarımında yapılan bir hata sebebiyle arkadan yediği darbelerde benzin deposunun yırtılması riski taşıyan araç, düşük hızda gerçekleşecek bir çarpışmada bile bir anda alevler içinde kalabilme ihtimaliyle hatırlanıyor. Üretici firma Ford, aracın sahip olduğu yasal davaların masrafının bile bu tasarım sorununun çözülmesinden daha ucuza geleceğini duyurmuştu.

Yugo GV: Eski Yugoslavya’dan çıkıp dünyaya yayılan bu otomobilin asıl üretilme amacı herkese ucuz ve sürülebilir bir araba sahibi olma fırsatı yaratmaktı. Ancak ne var ki Yugo’nun pek de sürülebilir bir araç olmadığı kısa zamanda anlaşıldı. Yugo’nun adı, hatalı tasarlanan motorunun sürekli arızalanması ve seyir halindeyken bile bozulabilmesi yüzünden dünya genelinde pek çok can kaybıyla sonuçlanan kazaya karışmıştır.

Ford Mustang II: Dünyanın gelmiş geçmiş en kötü arabaları listesinde bir Mustang görmek sizi şaşırtabilir. Ancak bu arabaya bir Mustang gözüyle bakmamak gerektiğini kavradıktan sonra içiniz biraz olsun rahatlayabilir. Gerek dış tasarımı gerekse de motoruyla Mustang tarzıyla uzaktan yakından alakası olmayan bu ikinci jenerasyon araçlar, tüm dünyada Mustang severler tarafından göz ardı edilmektedir. Aslında 70’lerin ortasından 80’lerin başına kadar ABD’de üretilen tüm otomobillerin birer hayal kırıklığı olduğu düşünüldüğünde bu durum normal karşılanmalıdır.

Pontiac Aztek: Dünya otomobil tarihine kara harflerle kazınmış bir başka model de Pontiak Aztek. Aztek bu listenin 6 numarasında kalmış olsa da pek çok “En kötü arabalar” listesinin ilk sırasında gururla oturmaktadır. Hatta o kadar ki bazı otomobil gazetecileri ve otoriteleri tarafından gelmiş geçmiş en kötü araba olarak adlandırılmaktadır. Televizyon tarihinin en iyi dizilerinden biri olan Breaking Bad’de kendine bir rol kapan Aztek, en azından bu sayede bir nebze iyi şöhret kazanmıştır.

Davis Divan: Bu ters dönmüş banyo küveti biçimindeki araba yalnızca çirkin tasarımıyla değil, kullanışsızlığı ve kendini üreten firmanın sahibinin adının karıştığı skandallar sebebiyle de dünyanın en başarısız araba denemeleri arasında kendine yer bulmayı hak ediyor. Hırsızlık ve dolandırıcılık iddialarıyla boğuşmak zorunda kalan Davis Motor, batmadan önce bu araçlardan yalnızca 13 adet üretebilmişti.

Cadillac Cimarron: ABD’nin ikonik otomobil markalarından olan Cadillac, Cimarron hatası sonrası neredeyse otomobil tarihinin tozlu sayfalarına karışıyordu. Chevrolet’nin Cavalier modelinin hiç değiştirilmeden Cadillac logosuyla kendilerine kakalanmasından hoşnut olmayan otomobil alıcıları, bu duruma oldukça büyük tepki göstermişti. Neyse ki Cadillac bu faciadan sonra ayakta kalmayı başarabildi.

Saturn Ion: Saturn ABD otomobil piyasasına hiç de fena olmayan bir giriş yaptıktan sonra Ion modelini üretmek gibi bir hata yaptı. Yapımında kullanılan kalitesiz malzeme ve kötü işçiliğin birleşimi sebebiyle, girdiği neredeyse tüm güvenlik testlerinden kalan araç aynı zamanda son derece kötü ve çirkin olan iç tasarımıyla da hatırlanıyor. O kadar ki General Motors’un bir alt markası olan Saturn, Ion’un 2003’te başlayan üretimini 2007 yılında durdurmak zorunda kaldıktan iki sene sonra, 2009 yılında tamamen tarihe karıştı.

Reliant Robin: Birleşik Krallık’ta tüm zamanların en kötü arabası seçilen Robin, dünya otomobil tarihinde başarıya ulaşamayan bir başka 3 tekerlekli araba olarak hatırlanmaktadır. Plastik Domuz adıyla da çağrılan aracın maksimum hızı saatte 135 kilometreye kadar çıkabilen 4 versiyonu üretilmiştir. Ancak aracı kullananlar bu hızlara çıkılmasını pek tavsiye etmiyor lakin yüksek hızlarda Robin’in direksiyonu yerinden çıkabiliyor. Ayrıca, aracın seyir sırasında aerodinamik bozuklukları sebebiyle takla atabilme riski taşıdığını da belirtmek gerekir.

1975 Trabant: Dünyanın gelmiş geçmiş en kötü arabası unvanı, Berlin Duvarı öncesi dönemin Doğu Almanya’sında üretilen Trabant’a gidiyor. Volkswagen Beetle’a rakip olması fikriyle üretilen araç ne yazık ki bu konuda başarılı olamadı. Yüksek hızlarda aracın dış panelleri ve bir takım parçalarının düşme riski olsa da bu konuda endişelenmenize gerek yok, nitekim Trabant’ın yalnızca 18 hp gücündeki motoru ile pek de hız yapmak mümkün değil. Aracın çift zamanlı motorunun yağ yakması ise başlı başına bir felaket. Eğer bu araçta daha ne gibi eksiklikler olduğunu merak ediyorsanız, sinyal ve fren lambalarının olmadığını da belirtmemiz gerekir.