Kapat

Dünyanın En Tehlikeli ve Tuhaf Yüzme Havuzları

#1. Havuz Ev 

Evinizin çevresini kaplayan bir havuzunuzun olmasını ister miydiniz? Muhtemelen bunu istemeyen kişi sayısı dünyada azdır. Fransa’da yer alan bu ev ise hayalleri süsleyen o ev. Bu güzel evin dışında çimenler ya da taşlar yerine havuz var. Aynı zamanda alt kattaki odalardan da havuz net bir şekilde görülebilmekte. 28 metre uzunluğundaki havuzun kenarları da taş yerine camlarla kaplı ve evin içerisinden havuzun içindeki kişiler net bir şekilde görülmekte. Kısacası bu ev yazın tadını çıkarmak için mükemmel bir yer. Öyle değil mi?

#2. Hayri Atak

Bu havuz henüz proje aşamasında. Türk mimar Hayri Atak’ın son projesi Norveç’in tehlikelerle dolu Preikestolen uçurumunun kenarına oturan bir butik oteli kapsıyor. Fikir, kayalığın kenarına inşa edilen, neredeyse uçurumun bir uzantısı olarak görünen bir yapı. Uçurumun üzerinde zarif bir biçimde sıralanan balkonlar dizisi ile karakterize edilen konsept, konuklara Norveç’in doğal manzarasının etkileyici görüntüsünü sunan eşsiz bir otel deneyimi öngörüyor. Bu sıra dışı otelin en ilgi çeken kısmı ise tamamen camdan yapılan bu nefes kesici havuz.

#3. Market Square Tower Havuzu

Peki yerden metrelerce yüksekte camdan bir havuzda yüzebilir misiniz? Bunu yapmak kesinlikle büyük cesaret istiyor. Ama yerden tam 150 metre yükseklikte bulunan bu havuzda onlarca insan yüzüyor. Amerika’nın Houston şehrinde bulunan Market Square Tower binasının 42. katındaki bu havuz her ne kadar nefes kesse de özellikle adrenalin tutkunlarının bir numaralı tercihi. Balkon şeklindeki bu ilginç havuzun tabanı diğer havuzlarının aksine mermerlerle değil çok kalın bir camla kaplı. Bu kendine has özelliği ise havuzu dünyanın en korkunç havuzları arasına sokuyor. Yükseklik korkusu olan insanların bakmaktan bile çekindikleri bu camlı bölümde ayağınızı sanki boşluktan atıyormuşsunuz hissi uyanıyor. Ama yine de eğer yükseklik korkunuz varsa bu havuzda kesinlikle yüzmemenizi öneriyoruz.

#4. Nemo 33

Dünyanın en derin havuzu Nemo 33’de. Belçika’nın Brüksel şehrinde bulunan Nemo 33 adlı yüzme havuzu 33 metrelik derinliğiyle dünyanın en derin havuzu olarak kayıtlara geçmiş. Nemo 33, 2004 yılında dalgıç John Beernaerts tarafından dalışlar için dizayn edilmiş. 33 metre derinliğinde olan bu havuzda deneme dalışı yapmak isteyenler için 5 metre ve 10 metre derinliklerde platformlar bulunmakta. Havuzda çeşitli derinliklerde bulunan pencereler sayesinde ise ziyaretçiler dalışları izleyebilmekte.

#5. San Alfonso Del Mar Havuzu

Dünyanın en büyük havuzu. Şili’de bulunan San Alfonso Del Mar Havuzu 1012 metre uzunluğunda olup 8 hektarlık alanı kaplıyor.  San Alfonso Del Mar Havuzu Guinness Rekorlar Kitabı’na girerek dünyanın en geniş havuzu unvanını kazanmış. 66 milyon galonluk su ile dolan bu havuzda deniz suyu kullanılmış. Böylece havuzda yüzerken kendinizi okyanusta yüzüyormuşsunuz gibi hissedeceksiniz. 5 yılda inşaası biten dev havuzun toplam maliyeti ise 2 milyar dolar. Havuzun kenarında ise, sizi güneşten korumak, rahatlatmak ve masal tadındaki havuzun güzelliğini izleyebilmeniz için modern bir mimariye sahip yapılar da bulunuyor.

#6. Devil’s Pool

Zimbabwe ile Zambiya arasında bulunan Victoria Şelalesi Devil’s havuzu adı verilen nefes kesici bir havuza sahip. Dünyanın en büyük şelalerinden biri olan Victoria’da bu sıra dışı havuz doğal şekilde meydana gelmiş. Sadece eylül ve aralık ayları arasında girilen bu havuza aynı zamanda bir rehberle girilmesi öneriliyor. Çünkü hemen uçurumun yanında bulunan havuzun derinliği çok fazla.

#7. Timsah Havuzu

Çok az kişinin girmeye cesaret edebileceği timsahlarla dolu havuz vahşi hayvanları ile ünlü Avustralya’da bulunuyor. Ölüm kafesi olarak da bilinen havuzun içerisinde çeneleri yaklaşık 4 ton basabilen 200 farklı timsah bulunmakta. Timsahların özgürce gezdiği bu havuza ziyaretçiler güvenliği çokça tartışılan silindir şeklindeki bir tüple girmekteler. Bu tehlikeli havuza girdiğiniz an eğer sakinliğinizi koruyabilirseniz timsahlarla fotoğraf çekilebilir ve hatta onları besleyebilirsiniz. Ayrıca 20 dakika süren bu adrenalin dolu deneyim boyunca timsahlarla yüz yüze kalıyorsunuz. Eğer adrenalin ve korkuyu sonuna kadar yaşamak istiyorsanız kesinlikle bu havuza girmeli ve bu eşsiz deneyimi yaşamalısınız.