Kapat

Dünyanın Dört Bir Yanından Büyüleyici Su Manzaraları

#1 Salda Gölü, Türkiye

Burdur, Yeşilova’da bulunan Salda Gölü 185 metreye varan derinliği ile Türkiye’nin en derin gölü… Ayrıca dünyada en derin üçüncü göl konumunda… Tek özelliği bu değil üstelik. Dünyadaki Mars özelliği gösteren iki yerden biri. Büyüleyici bir görünümü olan göl turkuaz rengi ile Türkiye’nin Maldivleri olarak anılıyor.

#2 Petrohué Nehri, Şili

Los Lagos Bölgesi’nde bulunan bu nehir, Todos los Santos Gölü’nden doğuyor ve içinden aktığı Llanquihue Ulusal Koruma Alanı’nın bitki örtüsü ve hayvanlarından başka Saltos del Petrohue ve Petrohué şelaleleriyle ünlü. Nehir, somon ve alabalık avı için de ideal bir yer.

#3 Porth Nanven, İngiltere

Cot Vadisi olarak da bilinen huzur dolu Cornwall kumsalı, dinozor yumurtası olarak ünlenen irili ufaklı oval kayalarla örtülü. Burası, Birleşik Krallık’ın en iyi kumsallarından biri kabul ediliyor.

#4 Guatapé bendi, Kolombiya

İnsan eliyle yapılan bu baraj 1970’lerde hidroelektrik projesi kapsamında kuruldu. Buradaki en popüler turistik yerlerden biri, muhteşem manzaralı dev bir kaya olan El Peñón de Guatapé. Barajın çok sayıda girintisi ve çıkıntısı var, evlerin ve caddelerin parlak renklerini de buradan seyredebilirsiniz.

#5 Tamarindo Yaban Hayat Sığınağı, Kosta Rika

Guanacaste Bölgesi’ndeki yaban hayat sığınağı, deri sırtlı deniz kaplumbağalarının yaşadığı bir koruma alanı olan Las Baulas Ulusal Deniz Parkı yakınlarındaki Matapalo Irmağı’nın ağzını ve halici koruyor.

#6 Pehoé Gölü, Şili

Patagonya’da Castillo dağ kasabasında bulunan ve Paine Irmağı’ndan Pehoé Gölü’ne ulaşan berrak suyun yüzeyinde Cuernos del Paine zirvelerini görebilirsiniz. Bu bölge, yemyeşil doğa içinde egzotik hayvanları görmek için ideal.

#7 Banyuwangi, Endonezya

Yerel dilde “kokulu su” anlamına gelen Banyuwangi el değmemiş kumsallara, koruma altında orman ve deniz yaşamına ev sahipliği ediyor. Banyuwangi’nin yakınlarında volkanik patlamaların oluşturduğu muhteşem bir turkuaz göl manzarası sunan Ijen Krateri ya da Kawah Ijen ziyaretçilerini bekliyor. Bölge, “mavi ateş” adı verilen doğa olayıyla da ünlü.

#8 Los Alerces Ulusal Parkı, Arjantin

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nin bu üyesi Patagonya’daki Andes’te yer alıyor. Bölgede, diğer göllere veya ırmaklara ve barajlara bağlanan çok sayıda sakin göl bulunuyor. Buzullaşmanın şekillendirdiği ulusal park dünyada ikinci en uzun yaşayan ağaç türü ve yok olma tehlikesi altında olan Alerce (Patagonya Selvisi) ağacına da ev sahipliği yapıyor.

#9 Montezuma, Kosta Rika

Kosta Rika’daki Montezuma, Nicoya Yarımadası’nda bir balıkçı kasabası olarak kuruldu. Bölgeye gelen ziyaretçileri tatil köylerinden farklı olarak yoga inzivaları, sörf etkinlikleri ve rahat kafeler bekliyor. 

#10 Morskie Oko, Polonya

Tatra Dağları’ndaki en büyük göl olan bu ilginç su birikintisi deniz seviyesinden 1.395 metre yukarıda, 8 kilometrelik bir yürüyüş yolunun sonunda ziyaretçilerini bekliyor. Kalabalığa karışmak istemezseniz yürüyüşünüze sabahın erken saatlerinde başlamanızı öneririz.

#11 Ägerisee, İsviçre

İsviçre’nin Zug Kantonu’nda yer alan, kartpostallardan fırlamış gibi görünen bu gölün çevresi piknik alanlarıyla, yüzülebilecek ve kamp ateşi yakılabilecek noktalarıyla muhteşem bir yürüyüş yolu. 14. yüzyılda, İsviçre Konfederasyonu’nun sayıca az kuvvetleri, istilacı Hapsburg ordusunu bu gölün kıyılarında yendi. Bu zaferin sonunda İsviçre ulusunu oluşturacak bir koalisyon doğdu.

#12 Moselle, Almanya

Beilstein şehri, yılan gibi kıvrılan Moselle Nehri’yle unutulmaz manzaralar sunuyor. Muhteşem manzaralara tanık olmak ve Alman tarihine dalmak için Metternich Kalesi harabelerini ziyaret edin.

#13 Ikema Ohashi Köprüsü, Japonya

Miyako-jima ve Ikema adalarını birbirine bağlayan Ikema Ohashi 1.425 metreyle Okinawa vilayetindeki en uzun köprüdür. Açık, güneşli bir günde yol alırken beyaz bulutlarla süslü masmavi göğün zümrüt yeşili okyanusla buluştuğu manzara sizi karşılar. Yolun tek şeritli olduğunu ve köprü üzerinde park etmeye izin verilmediğini unutmayın.

#14 Ao Nui Koyu Plajı, Tayland

Krabi bölgesinde bulunan bu gizli plaj muhteşem U biçimi ve büyüleyici okyanus manzarasıyla ünlüdür. İster beyaz kumlarda dinlenin ister çivi gibi sularda yüzün, Ao Nui kalabalıklardan kaçmak isteyen gezginler için ideal bir kaçamak seçeneği.

#15 Gatesgarthdale Deresi, İngiltere

Cumbria’da bulunan bu kartpostal güzelliğindeki dere Honister geçidi boyunca akar ve uzun, manzaralı bir yolculuk için harika bir seçenek sunar. Derenin tarihi de etkileyicidir. İngiltere’nin en son işletilen kayrak taşı madeni bu geçidin zirvesindedir ve yeraltı turları sunar. Başka bir tarihi bilgi ister misiniz? Honister Geçidi, Birleşik Krallık’ta 24 saat içinde en fazla yağmur alan yer olma rekorunun sahibi. (Dünyanın bu bölgesi için bu gerçek bir başarıdır.)

#16 Leven Gölü, İskoçya, BK

Orta İskoçya’daki Leven Gölü en sığ İskoç göllerinden ve önemli doğa koruma alanlarından biri. Kazlar kışları bu gölde geçiriyor ve göl, Leven Gölü alabalığı olarak bilinen deniz alası alt türleriyle tanınıyor.

#17 Chief Gölü, Kaliforniya

Bu göl, Kaliforniya’nın Sierra Nevada zirvesinde 140 km boyunca uzanan John Muir Yaban Alanı’nda bulunuyor. 

#18 Laguna del Diamante, Mendoza, Arjantin

Maipo Yanardağı, Laguna del Diamante üzerinde batan güneşi selamlıyor. Göl, yanardağın yansımasıyla oluşan elmas şekli nedeniyle “elmas göl” olarak anılıyor.

#19 Atuel Kanyonu, Arjantin

Bu nehir kanyonu, nefes kesen And manzaraları ve üzüm bağları ile popüler olan Mendoza eyaletinde yer alıyor. And Dağları’nın eteklerinde adını nehirden alan görkemli Atuel Kanyonu bulunuyor. Çıplak kayaların üzerinden kanyonun derin vadilerini gözlemleyebilir ve daha sürükleyici bir deneyim için sulara dalabilirsiniz.

#20 Coniston Water, Lake District Ulusal Parkı, İngiltere

İngiltere’nin en büyük ulusal parkı Lake District Ulusal Parkı’nda bir göl olan Coniston Water’da gün doğumunu görüyorsunuz. Parkta ayrıca ülkenin en yüksek dağı olan Scafell Pike ve en derin gölü olan Wastwater bulunuyor.

#21 Fırtınalar Nehri Ağzı, Güney Afrika

Görkemli Tsitsikamma Milli Parkı’nın kalbinden akan Fırtınalar Nehri Ağzı, Güney Afrika’nın Doğu Burnu’nda popüler bir cazibe merkezi. Fırtınalar Nehri Ağzı’nın çalkantılı suları üzerinde bir asma köprü var ve buradan ufka doğru uzanan geniş panoramik manzarayı görebilirsiniz. Vadide bir gezi, açık hava tutkunlarına şnorkelle yüzme, tüplü dalış, yüzme ve şelale patikalarında yürüyüş imkanı sunuyor.

#22 Garda Gölü, İtalya

Garda Gölü (Lago di Garda), Como Gölü kadar popüler olmayabilir ancak İtalya’nın Lombardiya, Veneto ve Trentino-Alto Adige bölgelerinde yer alan en büyük gölüdür. Keskin tepeli dağların buzullarla oyulmuş manzarası, gölün kuzey kıyısında görkemli bir şekilde yükseliyor.

#23 Loisach Nehri, Almanya

Bir zamanlar, taş ocağında işlenen kireç taşı ve alçı taşı ya da yakın ormanlardaki devrilen tomruklar gibi doğal kaynaklar için bir nakliye yolu olarak kullanılan Loisach Nehri şimdi Bavyera Alpleri’nde eğlence amaçlı bir değer. Rafting ve balık avı için uygun olan nehir, Almanya’nın en huzurlu manzaralarından bazılarını sunuyor. Ziyaretçiler bu dağ nehrinin serin sularının tadını çıkaramadığında bisikletle dolaşarak görkemli dağ ortamına hayran kalabiliyor.

#24 Rakotzbrücke Şeytan Köprüsü, Almanya

“Şeytan Köprüsü” olarak da bilinen zarif kemerli Rakotzbrücke; Almanya, Kromlau’daki Rhododendron Parkı’nda Rakotzsee Nehri üzerinde yer alıyor. Gotik mimari, park sınırları içinde görülebilir ancak ilgi çekici olan köprüdür. Köprünün yarım daire şeklindeki yapısı sayesinde yansıması, ışığın doğrudan geldiği ve suların sakin olduğu günlerde mükemmel bir daire görüntüsü oluşturuyor.

#25 Tun Sakaran Deniz Parkı, Malezya

Sekiz ada ve iki resiften oluşan bu park, dalgıçların favori noktalarından biridir. Bazı deniz biyologları, Tun Sakaran Deniz Parkı’nın Büyük Bariyer Resifi kadar çeşitli bir ekosistem olduğunu söylüyor.

#26 Merced Nehri, Kaliforniya, ABD

Beyaz sularıyla Vahşi Yaşam ve Manzara Nehri olarak bilinen bu nehir, Yosemite Ulusal Parkı boyunca uzanır ve esas olarak Yosemite Vadisi’nin şelalelerinden akan erimiş kar sularından oluşur. Nehrin ana kolu yüzmek, balık tutmak, kamp yapmak ve rafting yapmak için uygunken geniş parka hayranlıkla bakmak için de bu yeri seçebilirsiniz.

#27 Laguna Colorada, Bolivya

Laguna Colorada veya Kırmızı Lagün gölü, adını tuzlu suda bulunan alglerden gelen kırmızı renginden alıyor. Göl flamingolara, çevresindeki habitat da pumalara, And tilkilerine, lamalara, alpakalara, sürüngenlere, amfibilere ve balıklara ev sahipliği yapıyor.

#28 Carson Nehri, Kaliforniya, ABD

Batı Nevada’nın 200 kilometre kuzeydoğusunda akan nehir, Carson Obruğu’na dökülüyor. Lahontan alabalığı, gökkuşağı ve kahverengi alabalık gibi balık türleriyle ünlü Carson Nehri olta balıkçılığı için ideal.

#29 Turnagain Kolu, Alaska, ABD

Bu su yolu boyunca yapacağınız gezide Anchorage’dan Girdwood’a kadar muhteşem manzaralar size eşlik edecektir. Ulusal Manzaralı Yan Yol unvanını alan Seward Karayolu muhteşem doğa manzaralarıyla bezeli. Bölgede Dall yaban koyunu ve beluga balinaları gibi hayvanlara rastlanabilir.

#30 St. Mary Gölü, Montana, ABD

Buzullar Milli Parkı’nda Güneşe Giden Yol’un yanındaki göl yılın her zamanında güzeldir. Sığın geyikleri, katır geyikleri ve ayılar bölgedeki yaban hayatının parçaları.

#31 Constance Gölü, Almanya

Avrupa’daki bu göl İsviçre, Almanya ve Avusturya sınırında 65 kilometre boyunca uzanıyor. Bereketli kıyılarında meyve yetişiyor, gölde de balık avlanıyor. Doğasının güzelliği ve kusursuz havasıyla ideal bir kaçamak seçeneği.

#32 Man Sagar Gölü, Jaipur, Hindistan

İnsan yapımı olan bu gölün en önemli yanı “Su Sarayı” anlamına gelen Jal Mahal. “Pembe şehir” diye de anılan Jaipur’un simgelerinden biri olan kırmızı kumtaşı anıt, Mihrace Sawai Pratap Singh tarafından 1799’da Racastan’daki Amer-Jaipur ana yolu üzerindeki Sagar Gölü’nün ortasına yaptırıldı. Yapıt, mimarisi ve çevresindeki Nahargarh tepeleriyle biliniyor.

#33 Enchantment Zirvesi, Washington, ABD

Enchantments’ın bir parçası olan yaban Enchantment Zirvesi 2.597 metre yüksekliğinde granit bir doruk. Kolay bir tırmanışla çıkılan Kuzeydoğu ve Isolation Gölü yönünden tırmanılabilen daha yüksek Güneybatı olmak üzere iki zirvesi vardır.

#34 Lago di Pian Palù, Lombardiya, İtalya

Bir yanında Motta Dağı, diğer yanında Sasso Nero ile Zillertal Alpleri’ndeki bu muhteşem göl, buzul erozyonu sonucu oluşmuş. Bölge, zengin balık avı ve kayak seçenekleri sunuyor.

#35 Kawaguchi Gölü, Fuji Dağı, Japonya

Beş Fuji Gölü’nün yüzey alanı olarak ikinci en büyük gölü, alanın rakımı en düşük yerinde bulunuyor. Fuji Dağı’nı en güzel haliyle izlemek için kuzey kıyısına gidin.

#36 Illawarra Gölü, New South Wales, Avustralya

New South Wales kıyısında Pasifik Okyanusu ile Illawara tepesi arasındaki eşsiz konumuyla bu göl hem tatlı su hem tuzlu su gölü. Balık ve karides avı ile su sporları için ideal.