Kapat

Doğa, Bu Fotoğraflarla Biz İnsanlara Adeta “Ben Buradayım, Verdiğimi Geri Alırım” diyor

Teknolojinin ve bilimin gelişmesiyle beraber hayatın her alanında tek hakimin biz insanlar olduğunu düşünüyoruz. Kendimizden emin bir şekilde dünya sadece bizim için yaratılmış gibi yaşarken, onun gerçek sahibi olan doğayı unutuyoruz. Birazdan göreceğiniz fotoğraflar ise sessizce bekleyişte gibi gözüken doğanın aslında ne kadar hareketli ve canlı olduğunu kanıtlıyor.

#1

Doğa asla durmaz. Bir yolunu bulur ve biz insanlığı alt eder.

#2

Yeşillenmiş bu tuvalet ise Atlanta’da terk edilmiş bir okula ait.

#3

İrlanda, Dublin’de bir parkta ağaç önünde duran bankı resmen yutmuş.

#4

Bir mutfağın lavabosunda tıkalı kalan fasulye orada bile yeşillenmiş.

#5

Sırada kökü kaldırıma taşmış bir ağaç var. Yurt dışında bir şehrin merkezinden çekilmiş fotoğraf görenleri hayrete düşürüyor.

#6

Dört asır boyunca terk edilmiş ve orman tarafından sarılıp sarmalanmış Angkor tapınakları 1858 yılında yeniden keşfedilmiş.

#7

Belçika’da eski bir soğutma kulesi de artık kullanılmamaya başlanılınca yeşillenmeye başlamış. Öyle ki betonların üzeri bile zamanla yemyeşil olmuş. 

#8

Ağacın gövdesinde hapsolmuş motosiklet. Terk edilmiş motosiklet yıllar içinde gerçekten ağaca dönüşmüş.

#9

Yolu sadece doğaya çıkan bir köprü. Yıllar önce kullanıma kapatılan köprünün sonu da doğayla kucaklaşmak olmuş.

#10

Ağacın mutlak hakimiyet kurduğu bir diğer yapı. Terk edilmiş evin içinden büyüyen ve bembeyaz çiçekler açan bu ağaç eve zapt etmiş.

#11

Çin’in Hubei bölgesinde yer alan roller coaster yıllar önce terk edilmiş ve zamanla bu doğa harikası yer haline gelmiş.

#12

Saraybosna’da bulunan bu kızak yolu 1984 yılında Kış Olimpiyatlarında kullanılmış.

#13

Kendini doğa anaya bırakan ahır şimdilerde bir yapıdan çok ağaç gövdesine benzemeye başlamış. Yaşlı ve kökleri çok derinlerde büyük bir ağaç gibi sanki.

#14

Paris’teki terk edilmiş tren yolu sizce de muhteşem görünmüyor mu? Doğanın ele geçirdiği tren yolu rengarenk çiçeklerle muhteşem bir görüntünün oluşmasını sağlamış.

#15

New York’ta bulunan bu yapı ise 50 yıl önce terk edilmiş. Terk edilmeden önce ise II. Dünya Savaşı sırasında gazilere, askerlere ev sahipliği yapmış, hastane olarak kullanılmış ve zaman içerisinde gençler için bir rehabilitasyon merkezi olarak da kullanılmış.

#16

Bermuda şeytan üçgenindeki parçalanmış gemilerin son hali.

#17

Terk edilmiş bu dönme dolap yemyeşil olmuş.

#18

Bir piyanonun içinden ağaç geçmiş.

#19

Yıllardır araba mezarlığındaki araçlar paslanmanın ve yıpranmanın yanı sıra yemyeşil bir görünüme kavuşmuşlar.

#20

Rusya’da ise 2. dünya savaşından kalma mühimmatlar doğaya yenik düşmüş.

#21

ayland’ın başkenti Bangkok’ta bulunan bir avm 1997 yılından beri terk edilmiş durumda. Çeşitli standartlara uymadığı için boşaltılan avm 1999 yılında çıkan bir yangın sonucu çatısı çökmüş. Bu da içinin su dolmasına sebep olmuş. Su kısa sürede sivrisineklerin üreme alanı olunca yerel halk bir çözüm geliştirmiş ve biriken sulara koi balığı bırakmış. Sivrisinek larvalarıyla beslenen koi balıkları kısa sürede üreyerek, şehrin göbeğinde çok ilginç bir habitat oluşturmuş. Doğanın en beklenmedik yerlerde bile hayat oluşturması ve ona tutunması gerçekten çok etkileyici

#22

Doğa adeta insanlığa meydan okuyor. Ağaçların betona karşı zaferi görenleri bir kez daha şaşırtıyor.

#23

Tayvan’daki Keelung şehri yıllar önce bazı sebeplerden dolayı terk edilmiş. Birçok kişi bu hayalet şehrin yıpranmış, küflenmiş binalarla dolu olduğunu düşünebilir. Evet gerçekte de yıpranmış ve paslanmış binalar mevcut.

#24

Avustralya’nın Homebush körfezinde terk edilmiş bir geminin içinde bir orman var. 2. Dünya Savaşı sırasında savaş gemisi olarak kullanılan gemi 1972 yılında hurdaya çıkarılmış. Zamanla da geminin içinde kocaman bir orman oluşmuş.

#25

Yaklaşık 50 yıl önce burada unutulduğu sanılan bisikletin ağaç tarafından yutulmuş.