Kapat

Cennetten Kopmuş Birer Parça Olan Bu Yerlere İnanamayacaksınız

Vadhoo Adası, Maldivler

Dünyanın en eşsiz plajını görmek için Maldivlere gidiyoruz. Peki bu plajı özel yapan şey de ne? Bunun sebebi gündüzleri normal bir plajken, güneşin batması ile birlikte ortaya çıkan ikinci bir plajdır. Gecenin karanlığında eşsiz bir görsel şölen sunan bu kıyılarda, gökyüzündeki yıldızların yeryüzüne inişine tanık olabilirsiniz. Denizin içinde meydana gelen bazı biyolojik değişimler sonucu oluşan bu plaj sizce de inanılmaz görünmüyor mu?

Zhangye Danxia, Çin

Doğanın Çin’e bahşettiği mucizelerden bir tanesi olan Gökkuşağı Dağları tam 80 milyon yıldır görkemini korumaya devam ediyor. Jeolojik dünya harikası bu dağ tam bir renk cümbüşü. Yukarıdan bakıldığında akıl almaz görünen bu yerin oluşmasının nedeni ise mineraller. Toprağın sahip olduğu mineraller doğal bir şekilde bu dağı kırmızı, yeşil ve mavi renklere boyamıştır.

Salar De Uyuni, Bolivya

Dünyanın en büyük tuz golü olan Salar de Uyuni, Bolivya’nın ve dünyanın tuz ihtiyacının büyük bir kısmını karşılıyor. Bu tuz gölünü özel yapan şey ise ülkede yağmurların yağmaya başladığı dönemlerde, dev bir aynaya dönüşüyor olması. Yüzyıllardan beri değişmeden devam eden bu durum burayı ziyaret eden şanslı kişileri hayrete düşürüyor.

Cehennem Kapısı, Türkmenistan

Türkmenistan’ın Karakum Çölü’nde yer alan Cehennem Kapısı, yaklaşık olarak 50 senedir sönmeden yanmaya devam ediyor. Türkmenistan’ın yüzde 70’ini kaplayan Karakum Çölünde yer alan Cehennem Kapısı, bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi görünüyor. 1967 yılında doğal gaz sondajının çökmesi sonucu meydana gelen bu kraterlerin sondaj esnasında yer altındaki kireç taşı benzeri madenlerin suyla teması sonrası günümüzdeki haline gelmiştir. Sürekli olarak durmadan yanan ve alevleri geceleri yüzlerce metre uzaktan görülen bu kraterin gürültüsü bile yüzlerce metre uzaklıktan duyulmaktadır.  

Kamış Flüt Mağarası, Guangxi, Çin

Görenlerin hayran kaldığı ve hiç ayrılmak istemediği bir nokta olan Kamış Flüt Mağarası, ismini mağaranın hemen dışında yetişen ve flüt yapmak için kullanılan sazlıklardan alıyor. Oluşması binlerce yıl süren sarkıt ve dikitlerin yer aldığı bu mağara rengarenk ışıklarla aydınlatınca ortaya kesinlikle görülmesi gereken bir manzara çıkıyor.

Moeraki Kayaları, Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’daki Koekohe sahili boyunca yayılmış iri ve yuvarlak kayalar muhteşem bir görüntü oluşturmasının yanı sıra yerel hikayelerle de yüzyıllardır buradaki yerlileri etkilemiştir. Maori yerlilerin inançlarına göre yakınlarda batan bir gemideki sebze sepetleri taşlaşarak bu hale gelmiştir. Fakat yapılan bilimsel çalışmalara göre dünyanın Paleosen zamanından, yani yaklaşık 65 milyon yıl önce taşlaşan çamurlar, sahilde rüzgarın etkisiyle bu şekli almıştır.

Uçan Gayzer, Nevada, ABD

Amerika Birleşik Devletleri’nin Nevada Eyaleti. Bundan tam 40 yıl önce, çöle dönüşmüş eski bir göl yatağında jeotermal enerji kaynaklarını delen işçiler, kaynağın toprak altından püskürmesiyle birlikte minerallerin yükselip bu şekli oluşturmasını sağlamış. Dünyaca ünlü bu gayzerin diğerlerinden farklı ise hiç ara vermeden sürekli püskürmesi.