Kapat

Bitcoin’i 28 Yıl Önceden Tahmin Eden Japon Yapımı Oyun

Reddit üyesi bir kullanıcının ortaya çıkardığı iddiaya göre, 1990 yılında piyasaya çıkan Final Fantasy III isimli klasik oyunda Bitcoin sembolünün kullanıldığı ifade edildi. 2009 yılında ortaya çıkan popüler kripto para birimi olan Bitcoin’in sembolünün, 1990 yılında yapılmış Japon menşeili bir oyunda ortaya çıkması tartışmaları da beraberinde getirdi.

Konuyla ilgilenenlerin bildiği üzere Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto takma adını kullanan ve gerçekte kim olduğu bilinmeyen bir kişi veya grup tarafından yapılan bildiriyle ortaya çıkmıştı. Final Fantasy III oyununda kullanılan ve altına çevrilebilen para birimi GIL ile Bitcoin arasındaki benzerlikler de bu teoriyi daha da güçlendirmekte. Ttatt1984 kullanıcı adına sahip Reddit üyesinin iddiasına göre oyundaki para birimi de aynı Bitcoin gibi evrenin her köşesinde zaman ve mekan farketmeksizin kabul ediliyordu.

Aşağıdaki görselde kendinizin de görebileceğiniz gibi, dönemin düşük grafiklerine rağmen oyundaki Bitcoin simgesi net şekilde gözükmekte.

Dijitalleşmenin daha yeni başladığı yıllarda dijital bir para biriminin esamesi dahi okunmazken, Final Fantasy III oyununda Bitcoin’in yer alması daha çok tartışılacak bir konu gibi gözüküyor. Üstelik oyunun yapımcı ekibinin, kurucusunun bir Japon olduğu öne sürülen Bitcoin gibi Japon kökenli olması da ilginç bir ayrıntı olarak öne çıkıyor.