Kapat

Bilim İnsanlarının Hala Açıklama Getiremediği En Gizemli Keşifler

Dünyanın en gizemli en merak uyandıran keşifleriyle tanışmaya hazır mısınız? Eğer cevabınız evetse doğru yerdesiniz. İşte karşınızda bilim insanlarının hala açıklama getiremediği en gizemli keşifler.

#1 300 Milyon Yıllık Metal Parça

2014 yılında Dmitri adında bir adam Rusya’daki evinde önceden satın aldığı kömürle sobasını yakmış. Kömür yandıktan sonra ise geride şu an gördüğünüz parça kalmış ve adam bu parçanın araştırılması için onu yetkililere götürmüş. Yapılan araştırmalardan sonra ise metal parçanın 300 milyon yıl yaşında olduğu iddia edilmiş. Ayrıca bilim insanları bunun doğa tarafından yaratılmadığını, daha çok biri tarafından üretildiğini öne sürüyorlar. Tesadüf eseri ortaya çıkan bu parça ayrıca alüminyumdan ve magnezyumdan yapılmış. Son olarak bilim insanları bunun dişli mekanizmasının bir parçası olabileceği ihtimalini de düşünüyorlar.

#2 Elektrik Trafosu

Gelin şimdi de rotamızı Kosova’ya çevirelim. Bir fotoğrafçı ve araştırmacı olan Ismet Smiley, Shar-Planina dağ sırtı alanındaki Kosova topraklarında, insan medeniyetinin resmi tarihine uymayan gizemli bir eser keşfetmiş. Bu sıra dışı taşın üzerinde bobinler vardır. Yapılan araştırmalarda üzerinde bobin ve bakır tellerin bulunduğu taşın bir zamanlar elektrik trafosu olarak kullanılabileceği ihtimali akıllara gelmiş. Ayrıca bu taşın 20.000 yıl öncesine ait olduğu sonucuna varılmış. Elektriğin keşfedilme tarihi göz önüne alındığında 20.000 yıl öncesine ait olan elektrik trafosu tüm bilim dünyasını alt üst etmiştir.

#3 Arabistan’daki Gizemli Taş Yapılar

2017 yılında Google Earth yardımıyla, Suudi Arabistan’ın batısında volkanik bir alan olan Harrat Khaybar’da yaklaşık 7000 yıl öncesine kadar uzanan 400 gizemli taş yapısı keşfedilmiş. Bu taş yapıların bazıları yüzlerce metre uzunluğunda taş sıralar, uçurtma, yuvarlak, huni ve bazen de geçit şeklindedir. Suudi Arabistan’ın Stonehenge’i olarak adlandırılan taş yapıların gizemleri yavaş yavaş aralanmaya başlıyor. Arabistan volkanik alanlarındaki gizemli işaretler bir süredir bilim insanlarının kafasını kurcalıyormuş. Aslında bu yapılar ilk kez 1912 yılında keşfedilmiş ve o yıllarda bir bedevi kabilesi bu yapıları ‘Eski Adamların Eseri’ olarak adlandırmış. Bu taşlarla ilgili söylenecek bir diğer ilginçlik ise kasvetli, yerleşmeye mümkün olmayan, su ve bitki kıtlığı olan volkanik alanlarda bulunuyor olması. Dolayısıyla bizim türümüz için hiç de uygun görünmüyor. Bu gizemli taş yapıların kökeni, amacı ve ne zaman yapıldığı hala daha bilinmiyor.

#4 Hindistan’daki Petrogrifler

Hindistan’ın batısındaki Maharashtra eyaletinde bulunan ve on binlerce yıllık olduğuna inanılan kaya çizimleri, önceden bilinmeyen bir medeniyete işaret ediyor. Kaya çizimleri olarak bilinen petrogrifler bölgede bir tepecikte keşfedilmiş ve fark edilmeden binlerce yıldır günümüze kadar ulaşmış. Çizimler hayvanlar, kuşlar, insan figürleri, ve geometrik tasarımları tasvir ediyormuş. Kaya çizimlerinin çok çeşitli olması ise uzmanları hayrete düşürmüş. Petrogliflerin çizilme biçimi ve dünyanın diğer bölgelerinde bulunan çizimlerle olan benzerlikleri, bunların tarih öncesi zamanlarda yapıldığına ve muhtemelen bugüne kadar keşfedilen en eski petroglifler arasında olduğuna inanılmasına neden olmuş.

#5 Ayak İzleri

Geçmişteki insanların boylarının devasa yükseklikte olduğu söyleniyor. Bu iddiaları kanıtlar nitelikte ise dünyanın dört bir yanında ayak izleri bulunuyor. Çin’den İsviçre’ye Hindistan’a kadar birçok ülkede dev ayak izleri bulunuyor. Mesela Hindistan’daki Veerabhadra Tapınağı  dünyanın en büyük ayak izlerinden birine sahip. Taşın üzerinde bulunan devasa büyüklükteki ayak izi görenleri şaşırtıyor. Günümüz insanının ayaklarından kat ve kat daha büyük olan bu ayak izinin sırrı henüz bilim dünyası tarafından çözülmemiş. Ancak çok sayıda insanın aklına geçmişte devlerin yaşıyor olabilme ihtimalini getiriyor. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizce bu ayak izi bir deve ait olabilir mi? Bu ve yazımızdaki diğer gizemli yerler ile ilgili fikirlerinizi bize yorumlar kısmından yazmayı unutmayın.