Kapat

Atlantik Okyanusunu Yüzerek Geçen İlk İnsan Benoit Lecomte Şimdi de Pasifik Okyanusunu Yüzerek Geçen İlk İnsan Olmak Adına İlk Kulacını Attı

1998 yılında 73 gün süren bir maceranın neticesinde Atlantik Okyanusu’nu yüzerek geçen ilk insan olmayı başaran Fransız Maratoncu Benoit Lecomte, bugün itibari ile Japonya’dan ilk kulacını attı.

51 yaşındaki Fransız maraton yüzücüsü Ben Lecomte, 1998 yılında 73 gün boyunca 6400 kilometre yüzerek gerçekleştirdiği rekor sonrasında Fransa kıyılarına ulaştığı anda “Bir daha asla” demişti. Lakin, Lecomte’nin bu fikrini değiştirmesi ve yeni bir rekor için kolları sıvaması pek fazla zaman almamıştı.

Uzun süreden beri Pasifik Okyanusunu yüzerek geçmek için hem fiziki hem de psikolojik eğitimler alan ve bu alanda çalışmalar yapan Lecomte, bugün itibari ile Japonya’dan ilk kulacını atarak, altı ay sürmesi ve San Francisco kıyılarında sonlanması beklenen yolculuğuna çıktı.

Kendisine köpek balıklarının, dev fırtınaların, denizanaları sürülerinin ve hipotermi tehlikelerinin eşlik edeceği bu yolculuk yaklaşık 9000 kilometre olacak. Yolculuk sırasında günde 8 saat yüzüyüp, geri kalan saatlerde kendisine eşlik edecek olan tekneye binip, yemek yiyip dinlenecek olan Lecomte, bu yolculuğu ile Pasifi Okyanusu boyunca karşılaşacağı plastik ve türevleri deniz kirliliğine dikkat çekmek istiyor. Eş zamanlı olarak Lecomte’yi takip edecek olan bilim insanları da bu deneme vesilesi ile “aşırı ve uzun süreli egzersizlerin kalp üzerindeki etkileri” konulu bir araştırma yürütüyor olacaklar.

Kaynak