Kapat

Allah Akıl Fikir Vesin Diyeceğiniz Sadece Çin’de Yiyebileceğiniz Olağan dışı Yemekler

Çinliler tüm dünyayı yiyebilir. Neden mi böyle diyoruz? Çinlilerin ilginç yemeklerinden ve yemek alışkanlıklarından bahsedeceğimiz yazımızı izledikçe niye böyle dediğimizi anlayacaksınız. İşte karşınızda Çinlilerin en ilginç yiyecekleri.

#1. Yarasa Çorbası

Her ne kadar çoğunuz yarasa çorbası olabileceğine ve hatta birilerinin bu çorbayı içebileceğine inanmasa da maalesef Çin’de ve birçok Uzak Doğu ülkesinde bu tuhaf yemek çok beğenilerek yeniliyor. Fakat bu tuhaf yemek eğer doğru pişirilmezse oldukça tehlikeli olabiliyor. Yarasaların etinde bulunan parazitler ve patojenler kişilerin Alzhemır ve parkinson gibi ciddi hastalıklara yakalanmalarına neden olmaktadır. Yarasalardan elbette sadece çorba yapılmıyor. Başta Çin olmak üzere dünyanın birçok yerinde yarasalar kızartılarak ya da değişik sebzelerle kavrularak da tüketiliyor. Ancak yarasalar birçok virüsü barındırdıkları için yenilirken çok dikkatli olunması gerekiyor. Çünkü yarasalardaki virüsler kolayca insanlara geçip ciddi rahatsızlıklara hatta salgınlara neden olabilir. Bu yüzden çok sayıda uzman yarasaların tüketilmesi konusunda insanları ciddi şekilde uyarıyorlar.

#2. Kırkayak

Kırkayak mı yok artık bu kadar da değil diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak hepimizin zıplayarak kaçtığı kırkayak, Çinliler için lezzetli bir atıştırmalık. Gördüğünüz gibi kızartılmış kırkayakları atıştırmalık niyetine tüketiyorlar. Bunun dışında kırkayak başta Çin olmak üzere diğer birçok Uzak Doğu ülkesinde de sevilerek tüketiliyor. Şişlere takılarak pişirilen kırkayakları ayrıca henüz canlıyken yiyenler de var. Peki siz kırkayağınızı nasıl yerdiniz? Çiğ mi yoksa piş mi?

#3. Kurbağa

Çinlilerin yemek menülerine bakınca sanki ıssız bir adada aç kalmış gibiler. Öyle değil mi? Kurbağa yemeleri de bunun bir örneği. Biliyorsunuz kurbağalar bataklık gibi sulak alanlarda yaşarlar bu yüzden de onların temiz hayvanlar olduklarını söylemek çok zor. Ancak Çinliler için temizliğin pek önemli olduğunu düşünmüyoruz. Yakaladıkları kurbağaların derilerini yüzen Çinliler daha sonra baharatlarla tatlandırıp onları kızgın yağda kızartıyorlar. Genelde sokaklarda satılan kurbağalar çokça tercih ediliyor. Peki siz kurbağa yer miydiniz?

#4. Örümcek

Görmeye bile tahammül edemediğimiz, oldukça korkutucu ve tehlikeli olan örümcekleri Çin mutfağında kızartarak yiyorlar. Genelde kırkayaklar gibi sokaklarda atıştırmalık olarak satılan örümcekler elbette herkesin damak tadına uygun değil. Bunun yanında ülkede dünyanın en tehlikeli örümcek türü olan tarantula da yeniliyor. Çinliler büyük, tüylü bacaklı ve zehirli bir örümcek türü olan tarantulayı kızartarak yemekten büyük zevk alıyorlar. Üstelik tadının enfes olduğunu söyleyenler de mevcut. Sarımsak ve tuzlu bir sosa bandırılıp kızgın yağa atılarak hazırlanan kızarmış tarantulanın genellikle sadece kolları ve üst gövdesi yeniliyor.

#5. Kırlangıç Yuvası Çorbası

Kırlangıç yuvalarından yapılan bir yemeği yer miydiniz? Bu tat muhtemelen birçoğunuzun damak zevkine uymayacaktır. Ancak Çinlililer kırlangıç yuvasından yapılan çorbayı çok seviyorlar. Kırlangıçların tükürükleriyle yaptıkları yuvalar Çin mutfağının en pahalı ve en lezzetli yemeklerinden biriymiş. 1 kg fiyatı yaklaşık 3000 dolar olan bu yemeğin bu kadar pahalı olmasının elbette ki bir sebebi var. O da kırlangıçların yuvalarını uçurumun kenarlarına yapmaları. Bu sebeple bu çorbayı yapanlar hayatlarını ortaya koydukları için karşılığını almak istemektedirler.

#6. Pi Dan

Yüzyıl yumurtası da denilen Pi Dan, Çin mutfağında konserve gıda ürünüdür.  İşleme yöntemine bağlı olarak birkaç hafta ila birkaç ay boyunca ördek, tavuk veya bıldırcın yumurtası, kil, kül, tuz, çabuk kireç ve pirinç kabukları karışımı içinde muhafaza edilerek hazırlanmaktadır. İşlem sırasında yumurta sarısı, koyu yeşilden gri renge dönüşür, mevcut olan hidrojen sülfit ve amonyak nedeniyle kremsi bir kıvamda ve güçlü bir tada sahiptir, beyaz ise tuzlu bir tada sahip koyu kahverengi, yarı saydam bir jöle haline gelir. Görünüşü iştah açmasa da bu tuhaf yumurtada Çin’de afiyetle yenilmektedir. Bildiğiniz gibi Çinliler Tong zi dan adında bakir erkek çocukların idrarında pişen yumurtaları da afiyetle yiyorlar.