Kapat

Aksaray’ın En Meşhur Yemekleri

400 bini geçen nüfusuyla İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan şehir, yemeklerinde de bölgenin ürünlerinden etkilenmiştir. Aksaray’da meşhur olan yemeklerin ortak özelliği; kullanılan ürünlerin hem kolayca bulunabilmesi hem yılın her mevsiminde bulunabilir olması hem de az ürünle çok lezzetli yemekler yapılmasıdır.

Aksaray’ın Meşhur Çorbaları, Yemekleri ve Tatlıları

Aksaray Tava

Özel yapım kaplarda pişirilen bu yemek kuzu eti, domates, biber ve sarımsağın harmanlanmasıyla hazırlanmaktadır. Aksaray’a gidip de, en meşhur lezzeti olan bu enfes lezzeti tatmamak olmaz..

Soğanlama

Aksaray şehrinde hemen hemen her evde sürekli olarak yapılan ve çok meşhur olan bir yemek türüdür. Soğan ve kıymanın kavrulması ile oluşmaktadır.

Erişte

Sadece Aksaray’da değil tüm ülkede yapılan ve tüketilen bir yemektir. Ancak Aksaray’da erişteye koyulan farklı çeşit baharatlarla farklı bir tat elde edilmektedir.

Kuskus Pilavı

Öncelikle kuskus, marketlerde satılmaktadır. Ancak şehirde hazır almak yerine halk, kuskusu kendileri kuruturlar ve tüketirler.

Bamya Çorbası

Şehrin en sevilen çorba çeşitlerindendir. Ramazan ayında ve bayram gibi özel günlerde fazlasıyla yapılıp misafirlere servis edilir. Bildiğiniz bamya yemeğinden farkı, daha sulu hazırlanıp çorba halini almasıdır.

Çiğleme

Sıcak bir şekilde tüketilir. Kaymak, un ve su ile yapılır. Hem yapımı çok kolay hem de malzemesi azdır Çiğlemenin.  Ve bunların yanında çok da lezzetli olduğu için Aksaray’ın en meşhur tatlısıdır.

Höşmerim

Çiğleme gibi sıcak bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilir. Ve yine çiğleme gibi az malzemeyle yapılır. Şeker, un ve tereyağı kullanmanız bu tatlıyı yapmak için yeterlidir. Şehirde en çok tüketilen ikinci meşhur tatlı çeşididir.

Sarığı Burma

Aslında diğer adıyla katmer. Şehirde kolaylıkla bulabilir ve tadabilirsiniz. Hamurdan yapılır ve üzerine yağ döküldükten sonra kızartılmasının ardından servis edilir.

Aksaray’ın Diğer Meşhur Yiyecekleri

Dolma Mantı

Aksaray’ın meşhur mantısı, elde açılan yufkalardan büyük parçalar kesilerek üçgen şekilde kapatılarak yapılıyor. Büyük büyük kapatılan yufkalar dolu dolu olduğu için dolmaya benzetiliyor. Suda haşlanarak pişirilen dolma mantısının yanında yoğurt ve eritilmiş tereyağı ile gelen sostan istemeyi unutmayın.

Dolaz

Aksaray’da un helvası dendiğinde akla dolaz tatlısı gelir. Unun rengi koyulaşana kadar kavrulması sonrada sütle buluşmasından oluşan bu tatlı, muhallebi kıvamını alıp pürüzsüz olana kadar pişiriliyor. Servis esnasında ise tereyağı eklemek ise şart. Aksaray’ın pek çok tatlıcısında kolaylıkla bulabileceğiniz meşhur dolaz tatlısının tadını seveceğinize eminiz.

Karıştırma

Aksaray mutfağında yer alan yöresel yemeklerden bir diğeri de meşhur karıştırması. İsminden de anlaşılacağı üzere bir çok malzemenin bir araya yerleştirmesiyle ortaya çıkan yemek, lezzet olarak da aslında menemene benzetiliyor. Soğan, biber ve baharatların yumurtayla karıştırılmasıyla yapılan karıştırmayı, dilerseniz kendiniz de deneyebilirsiniz.

Kapak Böreği

Özel olarak tepside yapılan Aksaray’ın ünlü böreği kapak böreği, özenle elle açılan hamurun tepsiye açılmasından sonra soğanlı kıymalı iç harç doldurulmasıyla yapılıyor. Odun fırınından normal fırınlara kadar her yerde lezzetli şekilde pişen börek, özellikle ev günlerinde sık sık yapılıyor.

Şeker Pancarı Yahnisi

Şeker pancarını daha önce hiç yemediyseniz, ilk deneme için oldukça lezzetli olan yahni yemeğini yiyebilirsiniz. İçerisinde şeker pancarı dışında bir çok tadın yer aldığı yemek, nohut, soğan ve et ile yapılıyor. Rendelenen pancarların eklenmesiyle yapılan yemek, oldukça ilginç bir tada sahip. Aksaray’da yemeyi düşünürseniz, özellikle güveçte yapılanlarını tercih etmenizi öneririz.

Kokina Çorbası

Aksaray’ın ilginç lezzetlerinden biri olan Kokina Çorbası ismi ile de oldukça dikkat çekiyor. Lahana turşusu gibi oldukça baskın bir lezzeti içinde barındıran çorba, tadına baktığınızda unutamayacağınız tatlardan birine sahip. Kuşbaşı et, soğan, salça ve çeşitli baharatların eklenmesiyle hazır hale gelen çorbayı, mutlaka denemelisiniz.

Sıkma

Farklı yörelerde de sıklıkla yapılan sıkma, Aksaray mutfağının temel yiyecekleri arasında yer alıyor. Binbir maharetle yoğurulan hamurların, el açması lavaşlar haline getirilerek pişirdikten sonra içerisine peynir, tereyağ ve taze çökelek ile harmanlanarak yenilen harika bir yemek haline gelen sıkmalar, özellikle kahvaltı sofralarında yerini alıyor.