Kapat

29 Yıldır Eşsiz Yapışık İkizler Abigail ve Brittany Hensel

29 yıldır eşsiz yapışık ikizler Abigail ve Brittany Hensel, tüm fiziksel kısıtlamalarına, sağlıklı bir yaşam için olumlu bir tedavi süreci olmamasına ve diğer insanların hayret verici bakışlarına rağmen hayatlarını dolu bir şekilde sürdürüyorlar…

Hikayelerini okumak için hazırsanız, başlayalım!

Kızların ailesi doğumdan önce bir çocuk bekliyordu. Abigail ve Brittany, 7 Mart 1990’da Minnesota’da doğdu. İkizlerin doğması hem doktorlar hem yalnızca bir kız bekleyen anne-babaları için gerçek bir sürprizdi. Ultrason taramaları ikizleri ya da bebeğin gelişimindeki herhangi bir sapmayı göstermemişti.Kız kardeşlerin yaşamları tehlikedeydi. İstatistiklere göre, 30 milyon yapışık ikizden sadece bir vücut hayatta kalmıştı. Diğerlerinin iç organları doğumdan sonraki ilk 24 saat boyunca çalışmayı durdurmuştu ancak doktorların olumsuz öngörülerine rağmen, ikizler bunu aştı ve her yıl sıradan bir çocuk gibi gelişmeye devam ettiler.

Ailesi kızlarının operasyonda ayrılmasını bile tartışmadı: bu çözüm ya kızlardan birini öldürür ya da ikisinin de hayat akışını bozardı. İkizlerin kendileri de ameliyata karşıydı.

Aile çocuklarının sıradan çocuklar gibi hissetmeleri için ellerinden geleni yaptı. Kızlarının görünüşlerinden ötürü yargılanmadan ve arkadaşsız kalmadan eğitim alabilecekleri bir okul buldular. Çocuklarının durumunun anlaşılmasına yardımcı olacak olsa bile, kimsenin Abigail ve Brittany üzerinde deneyler yapmasına izin vermediler.

Bu kızların bedeni nasıl çalışıyor peki?

2 kafa, 2 bacak ve kol, 2 omurga, 3 akciğer, 2 kalp, 1 karaciğer, 2 mide, 3 böbrek, ortak bir dolaşım sistemi ve paylaşılan üreme organlarıyla  kızların anatomisi gerçekten eşsiz ve doktorlar hala tam olarak vücutlarının nasıl bu kadar iyi çalışabildiğini anlayamıyorlar.Her ikiz sadece vücudunun kendi tarafını kontrol edebilir ve diğer kız kardeşin dokunuşunu hissedemez. Mesela, birileri Brittany’nin elini sıktığında Abby bunu hissetmez. Çocukken, kızlar hareketlerini senkronize etmeyi ve eylemlerini koordine etmeyi öğrendiler. Hepsi o kadar mükemmel çalışıyordu ki piyano çalmayı, yüzmeyi, bisiklete binmeyi ve spor yapmayı kolayca öğrendiler.

Bilim insanları, kızların başka hiçbir insan vücudunun sahip olmadığı sinirsel bağlantıları paylaştığına inanıyor.

Bu nedenle kızlar birbirlerinin zihinlerini okuyabilir, diğer kız kardeşine danışmadan e-posta yazabiliyor ve hatta birbirlerinin cümlelerini bitirebiliyorlar. Ayrıca, sezgisel düzeyde vücudun ihtiyaçları eş zamanlı hale geliyor. Abby su içmek istediğinde, Brittany susuyor, biri saçını veya makyajını düzeltmek istediğinde diğeri ona yardım ediyor.

İkizler birbirinden ne kadar farklı?

Böyle karmaşık bir vücudun gelişimindeki sorunlar zaman içinde kendilerini göstermeye başladı. 12 yaşındayken, Abby ve Brittany onlardan biriyle uğraşmak zorunda kaldı. Abby çok hızlı bir şekilde büyümeye başladı ve omurgası uzamaya başladı ve bu da ortak göğüslerinde kırılmaya yol açacaktı. Doktorlar büyümeyi yavaşlatmak ve kızın hayatını kurtarmak zorunda kaldılar, ancak Abby yine de 10 cm büyüdü, bu yüzden Brittany parmak uçlarında yürümek zorunda kaldı.

Benzer görünümlerine rağmen, Abby ve Brittany’nin tamamen farklı kişilikleri ve nitelikleri var.

Abby içe dönük, akşamları evde olmayı, insanlara emir vermeyi seviyor ve yüksekten korkuyor. Brittany, sessiz olmasına rağmen arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi seviyor. Bu arada yemek zevkleri de tamamen farklı. Abby sütten nefret ediyor, ancak Brittany kolayca içebiliyor ama etten veya balıktan nefret ediyor.Kıyafet seçerken de sorun yaşıyorlar. Her ikisinin de hoşuna gidecek rahat kıyafetler bulmak zor. Ayrıca seçtikleri kıyafetler kendi zevklerine ve bedenlerine göre değişiyor.